Hlavní navigace

Australští ISP musí blokovat služby pro stahování z YouTube

4. 6. 2019

Sdílet

YouTube logo Autor: YouTube

Na základě žádosti několika hudebních labelů a skupin rozhodl australský soud, že poskytovatelé internetového připojení musí blokovat čtyři populární služby pro stahování z YouTube. Konkrétně jde o stránky 2conv, Flv2mp3, FLVto a Convert2mp3, u kterých soudce Perram konstatoval, že porušování copyrightu na nich probíhá v průmyslovém měřítku.

Věc soudce zdůvodnil tak, že ač není zásadního technického rozdílu mezi přehráváním z YouTube a stahováním streamu, není na uživateli, aby toto rozhodoval. Pouze ten, kdo data na Youtube nahrál a YouTube samotné má právo toto rozhodovat. V mnoha případech přitom uploader nechá předvolenou „Standardní licenci YouTube“, která dovoluje koncovým uživatelům pouze streamování, nikoli stahování (u Creative Commons by to bylo jiné, ale tuto licenci vlastníci práv obvykle nepoužívají).

Z hlediska daných stránek soudce uvedl, že ve chvíli, kdy je ze streamu extrahována hudební stopa a poskytnuta koncovému uživateli, jde o „komunikaci směrem k veřejnosti“, což v tomto případě představuje porušení copyrightu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?