Hlavní navigace

AV1 nabírá zpoždění

8. 2. 2018

Sdílet

AV1 je svobodný video kodek nové generace, vyvíjený konsorciem firem a nadací, aby nahradil proprietární HEVC (alias H.265). Cílem projektu je disponovat kodekem, který by podporoval video až do 8K, se stejným nebo lepším poměrem kvalita/komprese jako HEVC a přitom se vyhnul patentům a nehorázným licenčním podmínkám MPEG-LA.

Podle původního plánu měla konečná specifikace, spolu se stabilní referenční implementací, vyjít v prosinci minulého roku, ale k tomu nedošlo a termín vydání se posunul až do letošního února. Tim Terriberry z Mozilly však během své prezentace na FOSDEM 2018 v Bruselu uvedl, že konečná verze bude vyžadovat ještě „pár týdnů“ a zřejmě se jí tak dočkáme nejdřív v březnu nebo v dubnu. V reálném světě se tak nejspíš nezačne používat dřív, než v posledním kvartále tohoto roku.

Jsou ale i dobré zprávy. Především Apple, který dříve razil HEVC, nedávno vstoupil do aliance AOMedia, která vyvíjí a propaguje AV1, takže tento nový kodek má za sebou v podstatě všechny významné hráče na poli internetového videa, od YouTube, Googlu, Microsoftu, Apple i Mozilly přes Netflix, Bitmovin, Brightcove, Amazonu až po výrobce procesorů a zařízení, jako Intel, ARM, Cisco nebo IBM. Nová verze multimediálního frameworku GStreamer 1.14, jejíž stabilní vydání se blíží, už AV1 standardně podporuje. A konečně rozhodnutí YouTube a Netflixu nasadit AV1 do šesti měsíců po vydání stabilní verze i nadále trvá.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.