Hlavní navigace

Až 20 let vězení v USA za smazání historie prohlížeče

11. 6. 2015

Sdílet

Khairullozhon Matanov je řidič taxi a nijak se nepodílel ani nemá informace o bombových útocích v Bostonu z 2013. Přesto mu hrozí 20 let vězení. Důvody žaloby jsou – smazání video souborů z jeho počítače, které měly zachycovat útočníky a promazání historie prohlížeče. Tyto akce měl údajně provést následující den po útoku.

V USA totiž existuje zákon zvaný Sarbanes-Oxley Act. Ten byl původně schválený proti korporacím po skandálu Enron, ale nyní se aplikuje i na jednotlivce. V zákoně stojí, že kdokoliv smaže data včetně zmíněné historie prohlížeče, jež by mohla být součástí federálního vyšetřování, může dostat trest odnětí svobody až na 20 let. Osoba ani nemusí o vyšetřování vůbec vědět, přesto se na ni zákon vztahuje. 

Z těchto informací plyne závěr, že kdokoliv, kdo v USA vyčistí historii prohlížeče a spadne do federálního vyšetřování, může jít do vězení a to na velmi dlouhou dobu. Zákon Sarbanes-Oxley Act byl aplikován již dříve proti studentovi, který smazal záznamy o jeho přístupu do emailové schránky Sarah Palin.

(Zdroj: Abclinuxu)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.