Hlavní navigace

Bash 5.1 navrací část funkcionality z verze 4.4

8. 12. 2020

Sdílet

Bash Autor: Bash project

Hlavní novinkou nejnovějšího vydání shellu Bash 5.1 (podrobnosti na LWN.net) je návrat k chování odpovídajícímu verzi 4.4 co se týče nerozšiřování cesty u slov, které obsahují zpětné lomítko, ale neobsahují žádné speciální znaky typu unquoted globbing. Tato úprava se dlouze diskutovala.

Další změny se týkají zpracování trapu při čtení z terminálu ( read, select, …), opraveno je několik chyb včetně takových, které vedly k pádu programu. Povyšuje též knihovna Readline na verzi 8.1, přičemž přináší novinky v programovacím rozhraní, nové uživatelsky viditelné proměnné a příkazy. Jsou zde i nové veřejné API funkce, změny by ale měly zachovávat zpětnou kompatibilitu s existujícími API.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 12. 2020 17:43

  okalousek (neregistrovaný)

  Já jsem (asi?) před půl rokem přešel na ZSH a vrátit na BASH se mi moc nechce :).

 • 8. 12. 2020 20:40

  okalousek (neregistrovaný)

  Sice nepoužívám takové ty barokní prompty, ale i bez nich má zsh spoustu vylepšení. Například mohu změnit pracovní adresář bez použití cd (což se u .. hodí), rozbalení doplnění /u/b <Tab> -> /usr/bin, doplňování pro dnf (cachuje to?) není tak pomalé jako hlemýžď který táhne na ulitě batoh plný uranu a i zshrc je přehlednější než bashrc. Na to .. jsem si zvyknul natolik, že na strojích a kontejnerech s bashem mi to hodně chybí.

  Jinak doporučuji přednášku https://www.youtube.com/watch?v=tFpW5r1UTVI

  Nejsem člověk který by v terminálu dělal činnosti od změny jasu až po spláchnutí záchoda, ale používám ho a chci ho mít příjemnější.

 • 10. 12. 2020 10:06

  Vít Šesták

  Jsem na from podobně, akorát na zsh jedu delší dobu. Zsh je celkem konzervativní – příkazy jsou tak v 99.9 % případů kompatibilní s Vašem. Takže přechod z Bashe byl celkem příjemný:

  1. Instalace zsh
  2. Konfigurace zsh, převod bashrc do zshrc (z velké části kompatibilní)
  3. Mám v podstatě Bash, ale s lepším doplňováním.
  4. chsh
  5. Drobný tuning

  Jak moc bolí se připojit na server, kde je jen Bash? Jde to – doplňování je horší, ale jinak to je prakticky stejné.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.