Hlavní navigace

Benešovskou nemocnici napadl ransomware, potvrzuje NÚKIB

Sdílet

Petr Krčmář 12. 12. 2019
Notebook virus

Benešovská nemocnice se po včerejším útoku kryptovirem vrací postupně do běžného provozu. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) dnes doporučil zahájit obnovu nemocničních systémů a zároveň dovolil správcům provádět potřebné úpravy. Nucené omezení provozu by tak mělo skončit v pondělí a během příštího týdne by se do zařízeni měli vrátit pacienti, kteří jsou zatím přesměrováváni na jiná pracoviště.

Nemocnice byla v noci na středu paralyzována počítačovým vírem, kvůli kterému nefunguje síť a není možné používat medicínské přístroje. Mluvčí NÚKIB Radek Holý pro ČTK potvrdil, že nemocniční systém napadl ransomware.  Útočník tedy za dešifrování požaduje výkupné či výpalné. Byly totiž objeveny indicie k tomu, že pro dešifrování máme někoho kontaktovat. Ještě tam nepadlo nic o nějakých částkách, ale jako ransomware se to jeví, uvedl Holý.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová potvrdila, že nikdo nebyl ohrožen na životě a kritičtí pacienti byli přesunuti do jiných nemocnic. Podle jejích slov nebyla také ohrožena žádná citlivá data. Policie případ vyšetřuje jako neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.