Hlavní navigace

Bezdrátové nabíjení na deset metrů a za roh, slibuje společnost Ossia

11. 9. 2013

Sdílet

Malý startup s názvem Ossia slibuje „skutečné bezdrátové nabíjení“. Tedy bez nutnosti připojovat nabíječku nebo pokládat zařízení na speciální podložku. Jednoduše přijdete domů a váš mobil i notebook se začnou nabíjet, stejně jednoduše jako se připojí k domácí Wi-Fi síti. Vypadá to jako sci-fi? Ossia tvrdí, že to bude brzy realita. Nemusíte už dávat nabíječku do každé místnosti, stačí vám jedna společná pro celý dům, tvrdí zakladatel společnosti Hatem Zeine.

Firma už ukázala prototyp zařízení Cota, které dokáže energii přenášet zatím na vzdálenost tří metrů a účinnost přenosu se pohybuje okolo 10 %. Předvedeno bylo bezdrátové nabíjení telefonu iPhone 5. K šíření se přitom používá stejné bezlicenční pásmo, které používají bezdrátové technologie Wi-Fi či Bluetooth.

Komerční prodeje by měly snad začít během roku 2015 a „vysílač energie“ by měl stát zhruba sto dolarů, tedy asi dva tisíce korun. Přijímače by pak měly být integrovány do jednotlivých zařízení, případně budou dodávány ve formě malých externích přijímačů. Časem by se prý měly zmenšit natolik, že se vejdou dovnitř běžné AAA baterie nebo budou ukryty v tělech přístrojů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.