Hlavní navigace

Bezpečnostní zpráva IBM: útoky jsou cílené a efektivnější

13. 4. 2011

Sdílet

Společnost IBM zveřejnila každoroční zprávu hodnotící bezpečnostní rizika a hrozby „X-Force 2010 Trend and Risk Report“. Ta ukazuje, že uplynulý rok byl ve znamení sofistikovaných, přesně cílených bezpečnostních útoků, kterým čelily veřejné i soukromé organizace po celém světě.

Studie například ukázala, že historicky vysoký nárůst objemu nevyžádané pošty se ke konci roku ustálil. Spammeři zřejmě vidí menší hodnotu ve zvyšování objemu spamu a místo toho se zaměřují na obcházení filtrů. Zatímco proti předcházejícím rokům výrazně pokleslo celkové množství phishingových útoků, v roce 2010 vzrostl význam cílenější metody útoků přezdívané „spear phishing“ (doslova „rybolov harpunou“). Jedná se o cílený phishing, kdy jsou oběti spárovány s konkrétní službou a její aplikací. Útočník tak už nerozesílá své e-maily plošně, ale cílí na specifickou skupinu uživatelů a jejich službu.

Dokládá to, že se kybernetičtí zločinci více soustředí na kvalitu svých útoků. Nárůst bezpečnostního rizika byl sledován i v souvislosti se vzrůstem obliby chytrých telefonů a různých mobilních zařízení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.