Ona ta stabilizace byla s vysokou pravděpodobností "spekulační" od velkých hráčů. Prostě se začne nakupovat, to kurs při dostatečném objemu nákupů zvedne a pak se zase pomalu prodává s mírným ziskem - postup dávno známý z akciových trhů... Takhle to delší dobu budilo dojem stability, ale v podstatě to byla dost virtuální realita.
Přiznávám ale, že i přes tento skeptický pohled mne poslední prudký propad docela překvapil a je klidně možné, že se z toho BTC už nevyhrabe, tohle už je pro jeho důvěryhodnost rána opravdu velká :-(
Vyhrabe. Otázka je, kam až klesne a jak rychle pak půjde nahoru.
Proč si to myslím:
1. Bitcoin nalákal mraky "naivních mikroinvestorů". To jsou lidé, co kupují věci, kterým nerozumí. Nakupují podle toho, co slyší. A neumí prodávat. Jakmile začne klesat hodnota, tak tihle lidé šílí a prodávají. Klidně pod cenou. Když je těhle lidí významný podíl mezi investory, pak mohou snadno způsobit rychlý nemyslný růst i rychlý nesmyslný propad. Bitcoin tyhle lidi nalákal loni. Proto se nelze divit, že jak začne klesat, tak se strhne lavina.
2. Bitcoin má ale i značnou část zkušených investorů. Ti si sice přečtou kurz bitcoinu, ale buď na něj nereagují vůbec, nebo i trochu nakoupí. Tihle budou držet svou investici klidně pár let, do chvíle, než se jim vyplatí ji prodat. Což teď se nevyplatí. Tihle lidé dokonce nakupují, protože jim to teď přijde výhodné.
3. V Bitcoinu není žádná fundamentální chyba, díky které by přestal fungovat. Kdyby někdo dokázal louskat privátní čísla peněženek, nebo dokázal konzistentně dosáhnout dvojté útraty, nebo uměl nějak jinak bitcoin "podvést", pak by důvěra byla okamžitě a navždy pryč. Jenže to se zatím nestalo. V této chvíli je bitcoin stále plně funkční a celé je to jen o důvěře investorů v jeho růst nebo propad.
Body 1 a 2 mě vedou k závěru, že cena může klesat dokud se buď nevyčerpá zásoba bitcoinů vlastněných skupinou 1, nebo cena neklesne na úroveň, kdy skupina 2 začne ve větší míře nakupovat výhodně levný bitcoin. Jakmile se tyhle dvě věci potkají, tak se propad zastaví. Na což zareaguje poměrně brzo opět ta první skupina a začnou nakupovat zpátky to, co prodali.
A ještě jedna věc, která řadě lidí uniká. Bitcoin se obchoduje. Když vidíte, že se teď prodává za 5000 dolarů, tak to také znamená, že ho někdo za těch 5000 dolarů kupuje. Bitcoin se neztrácí. Proto za každým obchodem, kde "vyděšený vlastník prodává pod cenou" je zároveň "investor, který věří, že na tom nákupu vydělá".
První skupina a hejlové nejsou to samé. Ony se překrývají, ale nejsou stejné.
A nakupovat začne zaprvé proto, že jsou nepoučitelní, zadruhé z úplně stejného důvodu jako loni: někdo jim řekne, že je to výhodné. Oni mrknou na graf, uvidí směr nahoru a půjdou koupit.
Nedá se čekat, že by se na to vrhli všichni najednou a BTC vyrazil během týdne třebas z 2000 USD na 30000 USD. Jen prostě začne pomalu růst. A pokud někdy v novinách zase vyjde článek typu "bitcoin roste, už zdvojnásobil svou hodnotu", tak se rázem s těmi nainvními roztrhne pytel.
V bitcoinu je jedna naprosto zasadni a principielni chyba. Je to centralizovany. A tudiz dlouhodobe neudrzitelny. Kazdou jednu transakci musis drzet v blockchainu a to navzdy. A to je ten problem.
Tohle zadna jina mena nema, proste vemes penize od A, premistis je k B, a tim koncis. Presne tohle je naprosto zasadni funcionalita meny/penez/platidla. Kdyz dneska prinesu zlatou cihlu k obchodnikovi s tim, ze ji chci smenit na penize (nebo na chlast ...), tak mi rekne ze mi da ... XYZ, a nepotrebuje resit, ze predemou to zlato melo 657687 lidi. Obchod vyreseny klidne v radu vterin. Zadny cekani hodiny a dny nez se blockchain uraci prevod zprocesovat.
Dal pokud vim, zakladni cena prevodu se zacatkem roku pohybovala kolem 500Kc. To neni zasadni pokud prevadis desitky(spis stovky) tisic, ale pro nakup cehokoli je to naprosto neakceptovatelny.
A porad ti tu visi hrozba prolomeni algoritmu. Coz se proste driv nebo pozdejs stane. Predstav si to trebas tak, ze mas doma tiskarnu, kterou si za par babek muze kopit kdokoli, ktera tiskne naprosto dokonaly a nerozpoznatelny penize. Kdopak bude takovy papirky prijimat?
Jak se můžou lidi vyjadřovat tak sebejistě...
Ad 1, problémy s kapacitou začínají a výhledově mají řešit protokoly 2. vrstvy, jako je Lightning Network. Nebo pokud myslíte "centralizaci" jako zápis na jednom místě, tak to z podstaty protokolu není pravda. Na rozdíl od měn a centrálních bank.
Ad hrozba "prolomení algoritmu" (tedy samotného algoritmu těžko, spíš implementace), to by se teoreticky stát mohlo, ale je to nepravděpodobné a v závislosti na tom, jak by to proběhlo, by to mohlo, ale i nemuselo představovat velký problém.
On hlavně žádný Satoshi neexistuje. To je jen pohádka pro média těch spekulantů co bitcoin založili, aby na něm zbohatli. Ti opravdu zbohatli. Zásadní ale bylo mít pod palcem to, jak o tom píší média a na to se Satoshi hodil.
Bitcoin je tedy podle mne projekt nějaké mediální kliky (bez propagace v médiích a velké peníze utracené za PR by kryptoměna nevznikla). Podobné mediální kliky mohou být velmi nebezpečné, např. organizují haldy utečenců mířících na Evropu a nově i USA a zajišťují jim mediální podporu.