Hlavní navigace

Bitcoinová burza MtGox vysvětlila své problémy

10. 2. 2014

Sdílet

V pátek 7. února bitcoinová burza MtGox dočasně pozastavila možnost výběru vložených bitcoinů kvůli údajnému technickému problému, který dnes firma podrobněji popsala. Problém spočívá v tom, že hash transakce (při posílání BTC) lze před prvním vložením do blockchainu změnit. To může provést někdo, kdo má větší výpočetní sílu, nebo má přímé připojení na vícero těžebních poolů.

Jak správně poukazuje MtGox, jedná se o problém celého protokolu Bitcoin. Ale problém je to spíše administrativní a neovlivňuje samotný „přenos“ bitcoinů. Právě MtGox hash transakce používal pro ověření, zda skutečně došlo k odeslání bitcoinů klientovi. Pokud by se zločinnému klientovi podařilo změnit hash transakce, mohl tvrdit, že se transakce neuskutečnila a požadovat výběr BTC znovu.

A tak se pravděpodobně i dělo. Otázkou je, jak dlouho a v jaké míře. Burza tedy tímto způsobem zřejmě přišla o část finančních prostředků a množství skutečně držených bitcoinů se nerovná součtu stavů klientských účtů. Výběry zůstávají pozastaveny. Firma celou věc údajně řeší s vývojáři Bitcoinu. Kurz měny se po oznámení propadl zhruba o třetinu, ale už se opět vrací na vyšší úroveň.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.