Hlavní navigace

Bitcoinová síť je 256× výkonnější než 500 nejlepších superpočítačů

29. 11. 2013

Sdílet

Kurz virtuální měny Bitcoin už pokořil 1000 dolarů a stále stoupá vzhůru. S rostoucím kurzem se také čím dál víc vyplatí těžit BTC. Celá bitcoinová síť už narostla do obřích rozměrů a její výkon dnes činí už 1 exaFLOP. Těžko představitelné? Pro srovnání je to cca 256 násobek součtu výkonu pětistovky nejvýkonnějších superpočítačů světa. Tento fakt tak docela spolehlivě potlačuje obavy z možného útoku, kdy by útočník s podstatně vyšším výkonem dokázal kompromitovat blockchain.

Bitcoin je nastaven tak, že průběžně mění obtížnost těžení, aby byl dodržen daný plán uvolňování bitcoinů. Výkon sítě tak nemá vliv na počet vytěžených bitcoinů, je to tedy taková hra kočky s myší. Do provozu se dostávají čím dál výkonnější specializované počítače, jejichž provoz už ale třeba za rok může být nerentabilní.

Tento efekt do jisté míry omezuje alternativní Litecoin používající algoritmus scrypt, který je značně paměťově náročný. Po těžbu Litecoinů tak zatím neexistují specializované počítače a těží se zejména pomocí grafických karet, tak jak to původně bylo zamýšleno i s Bitcoinem.

(Zdroj: Forbes)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.