Hlavní navigace

Bitcoinová směnárna Bitfinex byla hacknuta

3. 8. 2016

Sdílet

Bitfinex, jedna z předních bitcoinových směnáren v „dolarovém“ světě, kde je možné obchodovat nejen bitcoiny, ale i litecoiny a poslední dobou měny Ethereum a Ethereum Classic, byla hacknuta a v úterý okolo 20. hodiny středoevropského času bylo zastaveno obchodování. Do obchodní platformy se není možné přihlásit, vybrat žádné prostředky a na úvodní stránce se zobrazuje prohlášení o probíhajícím vyšetřování. K útoku došlo pouze na Bitcoiny, jiné měny a dolary jsou prý v bezpečí. Více v oficiálním prohlášení.

Mezitím komunita spekuluje o velikosti útoku. Podle dostupných veřejných informací je možné, že nepůjde o malý útok. Vyplývá to ze statistiky pohybu bitcoinů na multisign adresách (vícepodpisové adresy), které Bitfinex používá na zabezpečené uložení bitcoinů. Podle této statistiky došlo včera po poledni přesunu odhadem 157 tisíc BTC (83 miliónů dolarů) z multisign adres na ty běžné. Takový přesun je velice výjimečný a byla by to hodně velká náhoda, kdyby nesouvisela s ohlášeným útokem. Oficiálně to však zatím nikdo nepotvrdil. 

Bitfinex v minulosti zavedl multisign adresy pro uložení svěřených bitcoinů právě proto, aby takové útoky nebyly proveditelné. Veškeré transakce se vykonávají přes službu BitGo, která provádí kontrasignaci všech transakcí, a tedy vlastní druhý klíč. Přes všechna tato opatření se však pravděpodobně útok podařil.Bitcoin na situaci reaguje propadem o 23 % z 604 USD až na 465 USD (v době psaní zprávičky).

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.