Hlavní navigace

Brave obchází weby v AMP, jsou prý nebezpečné pro soukromí uživatelů

21. 4. 2022

Sdílet

Brave Autor: Brave Software, Inc.

Tvůrci prohlížeče Brave oznámili novou funkci De-AMP, která automaticky obchází zobrazení stránek vytvořených pomocí frameworku AMP (Accelerated Mobile Pages) a rovnou uživateli zobrazí klasickou verzi stránky. Kde je to možné, Brave rovnou přepíše URL a načte uživateli standardní verzi. Pokud to možné není, prohlížeč obsah sice stáhne, ale vůbec ho nevykreslí a rovnou uživatele přesměruje na běžný web.

Lidé za Brave tvrdí, že jde o funkci zaměřenou na soukromí, protože AMP prý dává společnosti Google do ruky mocný nástroj pro získání větší kontroly nad webem a uživateli samotnými. Kromě toho prý také není uživatelsky přívětivý, uživatele mate a paradoxně může způsobovat zpomalování práce s webem.

AMP byl kontroverzní od začátku, tvůrci webů se ale mezi tím naučili dělat responzivní weby a potřeba speciální podoby webu pro mobilní zařízení tedy už vlastně pominula. O něco podobného se pokoušel například i Facebook s Instant Articles.

Chcete mít každé ráno v mailu přehled aktuálních článků z Rootu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze i týdenní přehled nebo také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.