Hlavní navigace

Brazílie opět blokuje WhatsApp kvůli nevydání dat

3. 5. 2016

Sdílet

Brazilský soud nařídil poskytovatelům internetového připojení zablokování komunikační služby WhatsApp na 72 hodin. Důvodem je nevydání určitých uživatelských dat požadovaných státními orgány. WhatsApp se brání, že kvůli nedávno zavedenému systému koncového šifrování se k datům nemůže dostat, ani kdyby chtěl. Blokování zřejmě probíhá na úrovni DNS a IP adres.

WhatsApp byl zablokován už v prosinci minulého roku, tenkrát kvůli nedostatečnému mazání ilegálního obsahu. Tamní šéf služby byl dokonce nakrátko vzat do vazby. V Brazílii a Latinské Americe obecně je služba velmi populární, používají ji více než dvě třetiny uživatelů internetu.

Stejně jako minule hlásí enormní nárůst registrací konkurenční služba Telegram. Mezi uživateli se také šíří informace o možnosti využití anonymizační sítě Tor, na mobilních telefonech s Androidem prostřednictvím klienta Orbot.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 5. 2016 10:40

    Jarda_P

    V Brazilskem soudnictvi zretelne pracuji odbornici na IT. Ted aby WhatsApp zacal skladovat sifrovana data, aby je mohl soudum vydat. Treba si je za 100 let rozsiruji na kvantovem pocitaci.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.