Hlavní navigace

Britové přijdou po Brexitu o své domény .eu

31. 1. 2019

Sdílet

EU razítko Evropská unie

Organizace EURid, správce domény .eu, oznámila, že Britové a subjekty sídlící ve Velké Británii přijdou po Brexitu o své domény. Doména .eu je totiž určena jen subjektům v Evropské unii, ze které ale Británie odchází. Pokud se budou chtít britští občané a firmy odebrání domény vyhnout, budou muset své sídlo přesunout do EU. V současné době je v registru 304 000 domén registrovaných na subjekty v Británii.

Konkrétní termíny záleží na tom, jak přesně Brexit proběhne. Pokud půjde o tvrdý Brexit, přestane být možné registrovat nové domény od 30. března a uživatelé těch existujících budou mít dva měsíce na to, aby vyhověli pravidlům registrace domény v .eu. Pokud to neudělají, dojde 30. května k deaktivaci domény a jejímu vyřazení ze zóny. Nakonec bude doména 30. března 2020 uvolněna z registru a bude volná k další registraci.

Mírnější scénář pak počítá s tím, že přechodné období bude probíhat až do 31. prosince 2020. Od 1. ledna 2021 nebude možné z Británie registrovat nové domény a opět se rozběhne dvouměsíční lhůta na prohlášení o vyhovění pravidlům. Domény pak přestanou fungovat 2. března 2021 a z registru budou definitivně vyřazeny 1. ledna 2022.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.