Hlavní navigace

Britská vláda likviduje důkazy deníku The Guardian v kauze Prism

Sdílet

Petr Krčmář 21. 8. 2013

Šéfredaktor britského deníku The Guardian, Alan Rusbridger, popsal v obsáhlém článku praktiky britské vlády, která se snaží ukončit případ Snowden. Jeden z představitelů státního aparátu mu prý doslova řekl: Tak jste si užili zábavu a teď chceme ty materiály zpět. Jde o data, která redakce získala právě od Edwarda Snowdena.

Přestože šéfredaktor argumentoval tím, že je na podobné akce pozdě a data byla rozeslána po celém světě, přišli do redakce agenti, kteří dohlédli na likvidaci redakčních pevných disků. Když šéfredaktor poznamenal, že redakce nemůže za těchto podmínek pracovat, odpovědí mu bylo jen: Svou veřejnou debatu už máte. Víc o tom není třeba psát.

Na londýnském letišti byl také na základě protiteroristického zákona zadržen partner jednoho z novinářů, kteří v deníku zveřejnili informace o kauze Prism. Zadržený David Miranda figuroval jako spojka mezi Snowdenem a novinářem Glennem Greenwaldem. Ten už prohlásil, že britská vláda bude svého činu litovat, protože má kompromitující materiály i proti ni. Hodlá je prý velmi brzy zveřejnit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.