Hlavní navigace

Britské a americké nemocnice napadá nový ransomware Defray

1. 9. 2017

Sdílet

Nový ransomware nazvaný Defray začal napadat nemocnice ve Spojeném království a v USA, přičemž právě na zdravotnické a vzdělávací instituce je přímo cílen. Upozornil na to ve svém článku server Proofpoint. Šíří se prostřednictvím příloh e-mailu: zaměstnanci dostanou e-mail s přílohou ve formátu Microsoft Word obsahující „zprávu pacienta“ s odkazem.

Pokud oběť klikne na odkaz v dokumentu, do složky dočasných souborů se stáhne program taskmgr.exe nebo explorer.exe, který se ihned spustí. Následuje zašifrování dokumentů a souborů oběti, do každé složky se navíc nakopíruje soubor FILES.txt či HELP.txt obsahující informace o ransomware a o formě zaplacení výkupného.

Na počátku textu souboru se autoři ransomware snaží uklidnit napadeného uživatele a radí mu, aby se obrátil na své IT oddělení. Jako výkupné požadují 5000 dolarů v bitcoinech, nicméně poskytují tři e-mailové adresy a adresu komunikační aplikace BitMessage, kde lze autory zastihnout a o výkupném smlouvat nebo diskutovat.

Ransomware cílí přímo na zdravotnictví a vzdělávací instituce, citlivé vůči útoku vypadají systémy Windows 7 a Windows XP.

Kompletní článek o ransomware Defray si můžete přečíst na serveru Proofpoint.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 9. 2017 9:05

  D.J.Bobo (neregistrovaný)

  Njn, když on ten Word 2003 na XPčkách pořád funguje ... a sestrám to stačí.
  Jak vidět, peníze nejsou nikde ... nejen u nás.

 • 4. 9. 2017 12:04

  SB (neregistrovaný)

  Licitace o výši výkupného? Tak to budou útočníci z Blízkého či Středního východu (vizte Život Briana).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky