Hlavní navigace

Britští úředníci: přejděte z Windows na Linux a ušetříte

14. 7. 2010

Sdílet

Britský premiér David Cameron se snaží snížit nepříjemně vysoký deficit státního rozpočtu. Vyzval proto minulý měsíc 600 000 státních zaměstnanců, aby vymysleli způsoby, jak ušetřit. Celkem se sešlo na 56 000 různých reakcí a malá část z nich byla zveřejněna. Státní zaměstnanci navrhují šetřit na elektřině a zbytečně nesvítit, centralizovat dodávky kancelářských potřeb a také opustit Microsoft a přejít na Linux. V rámci šetření by měl celý státní aparát přejít od microsoftích produktů na Linux a open-source software jako Openoffice, píše se ve zveřejněné reakci nejmenovaného státního zaměstnance.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 7. 2010 12:54

  M. Prýmek

  …že se nepustí do takovéhotoho hurápřechodu, od kterého budou muset za půlroku zase zpět a z OSS jim zůstane hořká pachuť…

 • 14. 7. 2010 14:52

  Ondřej Profant (neregistrovaný)

  Tady by mohla zabrat britská mentalita, která je odlišná. Zvláště když to sami navrhli, tak věřím, že i hurá akce, kterou nebudou všichni sabotovat by se mohla vydařit.
  Pochopitelně jsem ale raději pro promyšlenou a dobře zorganizovanou­ akci.

 • 14. 7. 2010 15:39

  Human (neregistrovaný)

  Už jen to, že se ptali přímo státních zaměstnanců jak by viděli možnosti ušetřit nějakou tu libru svědči o promyšlenosti – kdo jiný vidí lépe kde se dá ušetřit než samotní zaměstnanci (s přihlédnutím k tomu, že spousta návrhů samozřejmě bude naivní nebo přímo hloupá). Zeptat se před českou cestou „úplatná a omezená hlava to ví a umí nařídit líp jak vy“ zaměstnanců považuji za celkem rozumné. Teď je samozřejmě otázka, co ta britská hlava s tím provede :).

 • 14. 7. 2010 15:47

  M. Prýmek

  >> Už jen to, že se ptali přímo státních zaměstnanců jak by viděli možnosti ušetřit nějakou tu libru svědči o promyšlenosti
  Úplně vidím, jak se Jim Hacker ptá sira Humphryho, jak by se dalo ušetřit ;)
  …vlastně jo, bylo to tam: „Snad bychom, pane ministře, mohli propustit nějaké svačinářky…“
  :)))

 • 14. 7. 2010 20:37

  Veterán (neregistrovaný)

  Pozor i ve zprávičce se píše „reakce nejmenovaného státního zaměstnance“. To znamená, že to navrhl jeden člověk.
  Jinak ale tu úsporu nechápu. Jestli mám stávající funkční infrastrukturu, tak jek můžu ušetřit tím, že ji rozbourám a s náklady na přechod budu budovat novou. Kdyby se jednalo o výměnu techniky, tak je skutečně možno (po důkladné přípravě) ušetřit. Ale o to se v tomto případě nejedná. Je to jako když si koupím oběd ve slušné restauraci, nesním ho a z darovaných potravin si doma na své náklady uvařím, i když třeba o něco lepší jídlo.

 • 14. 7. 2010 21:31

  dustin (neregistrovaný)

  Proč by se mělo něco vyhazovat? Každý nakoupený SW po nějakých letech zastará a je potřeba se posunout dál. Ale jde o to se při přirozené obměně zařízení a systémů cíleně posouvat k OSS řešením. Nebo když Langerovo ministerstvo pár měsíců po návštěvě Balmera uzavřelo smlouvu s prostředníkem Fujitsu Siemens na nákup MS softu za 9mld (výsledky zrychleného výběrového řízení jsou volně přístupné na oficiálních serverech), neměla státní správa žádné IT? Byl to normální upgrade, který se již dal dlouhodobě směrovat do OSS řešení. Takto se vše posunulo zase o spoustu let za spoustu miliard. Mnichov taky přechází již spoustu let a postupně se mu to začíná dařit. A za pár let se ty reálné úspory projeví, protože se cíleně vyhýbají lock-inu. Ono to samozřejmě bolí a není to nic jednoduchého, občas se musí udělat kompromis, pokud není jiná cesta, ale dá se to.
  Úplně to samé řešíme v naší firmě. Ano, OpenOffice je boj, ale MS Office by byla cesta zpět. Samozřejmě pár lidí ji má, např. kvůli PPT prezentacím klientů. Ale používají ji jen v těchto případech. Ale pro grafika pracujícího na tištěných publikacích se musel zakoupit celý balík Adobe softů, protože OSS alternativy prostě ještě nejsou dostatečně produktivní a propracované. Ale dělá v tom jen jeden člověk, který výstupy sdílí s profi tiskárnou a náhledy posílá v PDF. A pak přijde brigádník a na své PC dostane ubuntu. Na to co dělá mu bohatě stačí a na všechny firemní systémy se dostane. A když potřebujeme vyměnit PC, stačí přehodit HDD, narozdíl od win, kde je to boj na spoustu hodin.
  Firemní informační systém – samozřejmě closed source s placenou podporou od dodavatele, ale multiplatformní. Pravda, v linuxu má mouchy, protože dodavatel používá prehistorické knihovny kylixu, ale tlačíme na něj, aby to vychytal. Takže účetní letos přešla z win na linux. Ano, byl to boj, stálo mě to spoustu dní času, protože ubuntu lucid je zabugovaná beta, ale postupně se to zlepšuje. A účetní si ihned zvykla používat virtuální plochy, zoomuje si obrazovku v compizu, když někomu něco potřebuje ukázat, připojuje se ke kompu z domácích win7 přes vpnku, nemá problém ubuntu používat.
  Tím jsem chtěl ukázat, že takový přechod trvá řadu let, nebude nikdy na 100%, ale musí se od začátku stanovit pravidla, která jej vůbec umožní.

 • 4. 8. 2010 12:03

  Kaacz (neregistrovaný)

  Souhlasím a nejvíc s tím závěrem. Mám také zkušenost, že pokud dám Linux se slušným desktopem člověku, který nepotřebuje nutně nenahraditelné Win aplikace, on je nakonec spokojenější, protože je to ergonomičtější a stabilnější. Nespokojeným tam stačí doinstalovat Pasiáns. :-)

 • 14. 7. 2010 20:40

  sdiraosewn (neregistrovaný)

  Nechce se jim makat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.