Hlavní navigace

Btrfs v Ubuntu 12.10

11. 5. 2012

Sdílet

V Oaklandu v USA právě probíhá setkání vývojářů Ubuntu, na kterém se diskutuje o tom, jak bude vypadat jeho další verze. Ve středu se mimo jiné řešila role souborového systému Btrfs. O jeho zařazení jako výchozího souborového systému se dlouhou dobu snaží bez úspěchu Fedora a v Ubuntu 12.10 to zatím nebude jiné. Hlavní překážkou je samozřejmě nedodělaný nástroj k opravě poškozeného oddílu, ale omezení na maximální počet pevných odkazů také nepomáhá. Zatím tedy zůstává Btrfs jako volitelným souborovým systémem při instalaci.

Btrfs může Ubuntu hodně nabídnout, hlavně co se týká aktualizací, které by bylo možné vyzkoušet a v případě problémů se vrátit ke staré verzi systému. Podle vývojářů by se navíc zrychlila instalace systému.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 5. 2012 20:26

    Karry (neregistrovaný)

    Btrfs používám na systémovém disku přes rok. Párkrát se mi jej podařilo rozbít (když jsem například měnil velikost oddílu, stroj se neprobudil ze spánku...). To bych ale byl schopen přejít - systém jsem schopen ze zálohy obnovit do dvou hodin. Navíc se nic podobného poslední měsíce nestalo.

    Co mi ale pije krev jsou informace o volném místě. Btrfs používá oddělený prostor pro data a metadata, takže volné místo je potřeba sledovat zvláštním přízem (df nestačí). I když by poměr dat a metadat měl být vyvažován, občas se mi stane že při zápisu mi vrátí "No space left" i když data jsou zaplněna z 60% a metadata z 80%. Po spuštění "btrfs fi balance /" je zázračně zas místa dostatek...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.