Hlavní navigace

Bude z Ubuntu komerční distribuce?

22. 5. 2006

Sdílet

Na Linux-Watch si můžete přečíst článek o tom, zda z Ubuntu vznikne další komerční distribuce. Ubuntu Foundation odstartovala s dotací 10 milionů dolarů od firmy Canonical Ltd., jejímž majitelem je Mark Shuttleworth, který se netají tím, že zamýšlí podporu Ubuntu jako free distribuce i jako distribuce komerční. Jenže na rozdíl například od Red Hat, nechce vytvářet dva produkty (RHEL a Fedora), ale pouze jediný produkt, který bude vždy k dispozici i jako verze dostupná volně ke stažení.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 5. 2006 10:46

  MichalB
  Bronzový podporovatel
  Cituji ze stránek ubuntu.cz:

  Vývojový tým Ubuntu se svým uživatelům veřejně zavázal k následujícímu:

  * Ubuntu bude vždy zdarma a nikdy nebude žádná "podniková verze" za speciální poplatek. Naše nejlepší produkty dáváme k dispozici každému za stejných podmínek.
  * Ubuntu nabízí plnou komerční podporou stovek společností z celého světa. Ubuntu je vydáváno pravidelně a očekávaně; nové verze vycházejí každých šest měsíců. Každá verze je podporována vydáváním bezpečnostních aktualizací a oprav nejméně po dobu 18 měsíců.
  * Ubuntu obsahuje nejlepší infrastrukturu pro překlady a přístupnost (systém Rosetta), kterou komunita Svobodného software nabízí, aby bylo Ubuntu použitelné pro co nejvíce lidí. Na opravách chyb a sdílení kódu spolupracujeme tak, jak je to jen možné.
  * Ubuntu je zcela oddáno principům vývoje svobodného softwaru; podporujeme lidi, aby používali svobodný a otevřený software, vylepšovali jej a šířili dále.
 • 22. 5. 2006 10:52

  geoRG77 (neregistrovaný)
  No, zdá se mi, nebo by to opravdu bylo značně v rozporu s tímto bodem: "Ubuntu bude vždy zdarma a nikdy nebude žádná "podniková verze" za speciální poplatek. Naše nejlepší produkty dáváme k dispozici každému za stejných podmínek." Navíc Ubuntu přece uzavřelo "společenskou" smlouvu, že bude vždy Open source. Pokud by tedy byla stále jen jedna verze, nevím kdo by za to zaplatil, když si ji může stáhnout z netu zdarma. Neříkám, že s podporou by to bylo stejné, ale nějak se mi to celkově nezdá... Jinak Ubuntu je fakt super distribuce, nejlepší jakou jsem kdy měl :)
 • 22. 5. 2006 11:13

  siro (neregistrovaný)
  Ono to pravdepodobne bude uplne rovnaka distribucia ale kupis si ju v peknej krabici a dostanes k tomu nejaku garantovanu sluzbu, napriklad platenu podporu instalacie a nastavenia.
 • 22. 5. 2006 11:18

  malmo (neregistrovaný)
  Presne tak.... neexistuje ziaden rozpor so "zmluvou". Dokonca ani pri RedHat-e, ci Noveli, nikto neplati za Linux. Plati sa za to, co tam firmy "prirobili" vlastne (patche) a co garantuju. Aj na Ubuntu sa da zarabat, napr. support. Je to vseobecny trend (uvolnit SW a nechat si platit za servis), ktory nepouziva snad len MS, a zatial sa vsetkym oplatil.
 • 22. 5. 2006 11:59

  anonymní
  pravdepodobne to bude tak, jak pisi ostatni. Linux zdarma, vydela se na krabici a hlavne podpore. Osobne pouzivam Novell Deskto 9.3, ktery ma 90-ti denni podporu zdarma a pak, pokud uzivatel chce, musi si zakoupit dalsi podporu a nebo proste pojede na vlastni pest (tak jako ja) a tim padem to bude zdarma.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Pavel Chalupa je redaktorem zpráviček a příležitostným pisatelem článků na Root.cz.