Hlavní navigace

Bylo vydáno NemoMobile 0.7: operační systém pro mobily postavený na Manjaru

25. 11. 2021

Sdílet

NemoMobile Autor: NemoMobile

Po více než roce vývoje byla vydána nová verze distribuce NemoMobile pro mobilní telefony, která používá komponenty vyvinuté v rámci projektu Mer, ale je založená na Manjaro-ARM. Velikost obrazu pro PinePhone je 740 MB. Všechny aplikace a služby jsou k dispozici na GitHubu pod otevřenými licencemi (většinou GNU GPL nebo BSD).

NemoMobile byl původně plánovaný jako otevřená náhrada z MeeGo Harmanttan od Nokie a byl vyvíjený komunitou společně s firmou Jolla. Ta se nicméně postupem času více zaměřila na uzavřený SailfishOS bez důrazu na otevřené části Mer projektu a Nema. Poslední vydání NemoMobile bylo v dubnu 2013.

V roce 2019 tým nadšenců začal přesouvat komponenty NemoMobile z projektu Mer na Manjaro. Existovaly i další projekty pro portování Nema na Fedoru nebo OpenEmbedded. Hlavním důvodem pro opuštění projektu Mer, jako základu pro systém, byly zastaralé komponenty. Zejména se jedná o to, že projekt Mer stále používá Qt 5.6 kvůli jeho licenci a omezením danými licencí novějších verzí.

V současnosti jsou komponenty Nema převedené na Qt 5.15. Stejně tak byly aktualizovány další balíčky. Byly přidány chybějící aplikace jako kontakty, email, webový prohlížeč, nastavení, počasí, agent policy kitu a plugin pro autentizaci.

Hlavní problémy, které nejsou doposud vyřešeny, jsou odesílání SMS (příjímání funguje) a telefonní hovory. Instalační obrazy jsou k dispozici pro PinePhone a PineTab, současně probíhá práce na podpoře Halium 9, která je testována na Google Pixel 3a a Volla Phone.

(Zdroj: itsfoss.net)

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky