Hlavní navigace

Calibre 6.0 s podporou Apple M1/M2 a přechodem na Qt6

12. 7. 2022

Sdílet

Knihovna tablet slečna Autor: Depositphotos

Nová verze e-bookového nástroje Calibre přináší schopnosti indexovat kompletní text knih, což umožňuje následně používat rychlé pokročilé fulltextové vyhledávání skrze tituly. Tvůrci dále přidali podporu procesorové rodiny Apple Silicon, tedy M1, resp. M2. Naopak Calibre opouští podporu 32bit CPU, neb tu zahodil používaný framework Qt.

V prohlížeči knih je k dispozici čtení nahlas, které využívá text-to-speech enginy operačních systémů. Program také zavádí URL schéma calibre://, se kterým lze provádět rozličné akce. Celkově pak jsou zavedeny změny, které tu a tam vedou ke zpětné nekompatibilitě (kvůli Qt6 nebudou fungovat některé starší pluginy a mizí též podpora Windows 8). V případě souběžného provozu Calibre 5.x a 6.x nad společným katalogem knih, v případě přidání knihy v pětce bude potřeba následně ručně zaindexovat její obsah v šestce.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 7. 2022 14:24

  cc

  Naopak Calibre opouští podporu 32bit CPU, neb tu zahodil používaný framework Qt

  To zase autor vzal kde? Qt jde zkompilovat pro 32-bit, jen nejsou ke stažení binárky...

 • 12. 7. 2022 14:27

  David Ježek

  "Additionally, it has dropped support for 32-bit CPUs because Qt (one of its dependencies) has dropped 32-bit CPUs." ... je to linkováno.

 • 12. 7. 2022 19:55

  cc

  Co takhle použít radši Google a ověřit si to?

  I Qt6 má pořád ofiko podporu pro ARMv7, což je 32-bit ARM CPU. To ale neznamená, že nejde zkompilovat pro 32-bit x86, i když už to nikdo normální nepoužívá...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.