Hlavní navigace

Canonical chce sledovat počítače prodávané s Ubuntu

11. 8. 2010

Sdílet

V repositářích pro Ubuntu 10.04 se objevil nový balíček canonical-census. Ten bude přidáván do všech systémů, které budou opouštět továrny OEM výrobců počítačů instalujících Ubuntu (například Dell). Balíček obsahuje skript napsaný v Pythonu, který se bude automaticky denně ozývat Canonicalu. Firma chce tímto způsobem sledovat počty strojů, které se s Ubuntu již prodávají. Balíček nebude součástí standardní instalace, kterou si provede uživatel doma. Podle všeho skript odesílá verzi systému, tovární označení počítače a počet oznamovacích zpráv, které již odeslal (takže vlastně stáří systému). Balíček je možné najít na Launchpadu.

Dobrou zprávou je, že tak bude možné získávat poměrně přesné statistiky ohledně penetrace Ubuntu. Navíc se Canonical dozví, jaká část instalací na počítačích zůstává v provozu a případně po jaké době jsou instalace nahrazovány jinými systémy. Je ale jasné, že zpráva vyvolá v komunitě bouřlivou reakci těch, kteří nesouhlasí s potenciálním špehováním uživatelů. Co si o takové aktivitě myslíte vy?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.