Hlavní navigace

CBS žaluje fotografa o 150 tisíc dolarů za screenshot z 60 let starého seriálu

Sdílet

David Ježek 31. 10. 2017

Jon Tannen dal na sociální sítě obrázek z episody seriálu Gunsmoke z roku 1958. Majitel práv, CBS Broadcasting, jej žaluje o 150 tisíc dolarů.

CBS Broadcasting tím spouští další z podivných soudních sporů. Screenshot z oblíbeného filmu či seriálu na web daly v posledních 20 letech minimálně stamilióny lidí a kdyby z každého měla CBS mít 0,15 miliónu USD, museli by ve FEDu rozjet třísměnný provoz.

Ze strany CBS jde o protižalobu. Před několika měsíci je Jon Tannen, nezávislý fotograf z New Yorku, sám zažaloval. Šlo o jednu z mnoha žalob, kdy se malí fotografové domáhají odškodnění za to, že velké mediální korporace použily jejich fotografie bez svolení. Podobné žaloby vedle CBS míří třeba také na NBC či Warner Bros a jen letos došlo na stovky mimosoudních vyrovnání. V případě Tannena použila CBS jednu jeho fotografii na svém webu 247sports.com.

Nyní tedy Tannen udělal tu chybu, že na sociální síti použil obrázek ze seriálu Gunsmoke, konkrétně z episody z roku 1958. CBS se ohání tím, že seriál byl veleúspěšný a má jej stále v nabídce, takže jí tímto vznikla škoda. Jelikož není schopna stanovit výši vzniklé reálné škody, určuje jako adekvátní zákonem definované odškodné, které může dosahovat až 150 tisíc dolarů za každé jednotlivé porušení práv.

Lze předpokládat, že jde o v USA obvyklou taktiku s protižalobou s tím, že „hříšník“ (v tomto případě CBS) doufá, že dojde k mimosoudnímu vyrovnání a obě žaloby budou smeteny.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.