Hlavní navigace

Cena domén .com a .net se zvýší

19. 7. 2011

Sdílet

Společnost VeriSign, správce domén nejvyšší úrovně .com a .net, navýší od příštího roku poplatky za vedení těchto domén.

Podle tiskové zprávy vstoupí nový ceník v platnost 15. ledna 2012 a poplatek za .com doménu bude nově navýšen ze stávajících 7,34 USD na 7,85 USD a poplatek za doménu .net naroste z 4,65 USD na 5,11 USD.

Jedná se tak o nárůst v průměru necelých 9 Kč na jedné doméně, což není mnoho, ale vzhledem k tomu, že VeriSign spravuje přes 107 miliónů domén se dohromady jedná již o velmi slušný obnos. Navýšení cen umožnila speciální smlouva s ICANN z roku 2006, která dovolovala navýšit během 6 let ceny až čtyřikrát a to o 7%. Tento růst je již posledním možným v rámci této smlouvy. Smlouva platí do listopadu 2012.

Správce naší národní domény CZ.NIC jde dlouhodobě opačným směrem a velkoobchodní ceny spíše snižuje. „Smlouvy mezi ICANNem a správci generických domén, jako je třeba i VeriSign, mají z pravidla jiný charakter, než smlouvy, které ICANN uzavírá se správci národních domén, jako jsme například my,“ řekl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, na dotaz zda i CZ.NIC uzavírá podobné smlouvy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky