Hlavní navigace

Cena domény CZ klesne na 285 Kč bez DPH

30. 8. 2007

Sdílet

Sdružení CZ.NIC nabídne od 1. října domény CZ za velkoobchodní cenu 190 Kč. To je výrazný posun směrem dolů z původních 400 Kč. Koncovou cenu pro držitele domén určují registrátoři domén, v závislosti na svých nákladech, marži a 19 % DPH.

Společnost IGNUM vydala jako první registrátor novou výši poplatků za roční registraci české národní domény CZ. Nová cena roční registrace domény CZ pro běžného zákazníka je 285 Kč (dříve 498 Kč), zákazníci s množstevní slevou zaplatí 265 Kč (dříve 475 Kč) a cena registrací pro partnery IGNUM činí 230 Kč (dříve 440 Kč). Cena za prodloužení platnosti domény na další rok bude, stejně jako dnes, totožná s cenou za registraci. Všechny ceny jsou uvedeny bez 19 % DPH.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 8. 2007 11:28

  Aleš Janda
  Aneb ať žijí spekulanti :-(
  Myslím, že už současná cena je dost nízká. Za chvíli budou všechny alespoň vzdáleně dobré domény obsazeny lidmi "co kdyby to někdy někdo chtěl použít", jen proto, že domény budou tak levné.. Z .cz se stane smetiště nefunkčních, ale zabraných domén, a to není dobré :-(
 • 30. 8. 2007 11:55

  purporte[X] (neregistrovaný)
  To by se dalo velmi elegantne poresit stejne jako se to resilo u domen .eu v 1. a 2. obdobi sunrise.
 • 30. 8. 2007 12:02

  Aleš Janda
  To ani ne. Nejde o lukrativní domény typu sex.cz atd. které už jsou stejně dávno zabrané (a byly by zabrané za jakoukoli cenu). Jde o tisíce "malých" domén, které se můžou hodit třeba lokálně nebo jen pro specifickou oblast, různé neznámé zkratky atd.

  Když budou domény příliš levné, spousta lidí si zaregistruje tyto domény "do budoucna", čímž na nich nic nebude, ale už ani nepůjdou nikým dalším využít (pokud nechce podstupovat dlouhé vyjednávání a mnohem vyšší cenu). Navíc nebude důvod staré domény opouštět, protože prodloužení je tak levné...

  Tyto malé domény ještě pořád existují, ale jak to tak vidím, už dlouho nebudou.. Co si budeme moci registrovat za 5 nebo 10 let fakt nevím...
 • 30. 8. 2007 12:15

  anonymní
  Mě zase štvou výrobci/prodejci aut. Ty auta jsou pořád levnější a levnější! Za chvíli bude mít auto každej trouba a když člověk vidí, jací lidé "vylézají" z autoškol. To se budu chodit bát po městě, aby mě někdo nepřejel. To bude svátečních řidičů!

  Vím, že to není úplně to samé, ale jistá podobnost tam je. Všechno dobré s sebou přináší i špatné a naopak. Můžete s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co můžete.
 • 30. 8. 2007 12:22

  Aleš Janda
  Opravdu to není to samé.

  Pokud bude více aut a budou se využívat, proč ne, to je prostě vývoj :-)
  Ale kdyby si každej trouba koupil několik aut jenom proto, že stojí 100 Kč, tak by všude u silnic stála naprosto nepoužitá auta. Nehledě na to, že ve městě by se kvůli těmto zbytečným autům nedalo vůbec zaparkovat.

  Pokud se ten počet dá regulovat (cenou), tak to regulujme! Teď když někdo auto už nepotřebuje, nenechá ho někde stát, ale prodá ho. Nebo ho dá alespoň do šrotu. Ale kdyby mělo tak nízkou cenu, že by se to ani nevyplatilo?
 • 30. 8. 2007 12:35

  Miloslav Ponkrác
  No a já nechápu proč by domény neměly být ještě levnější. Ty skutečně lukrativní názvy už jsou stejně dávno v cz zabrány a internet je prostě mimo jiné o šíři lidí a subjektů přispívající do této sítě. Čím budou domény levnější, tím bude webový obsah bohatší.

  Navíc vyšší cena domén rozvoji internetu skutečně nepomůže, jen se na ní někdo napakuje. A já nerad, když je něco drahé bez toho, aniž by to pomohlo věci.
 • 30. 8. 2007 12:43

  Aleš Janda
  > Čím budou domény levnější, tím bude webový obsah bohatší.

  Čím myslíte, že by mohl internet obohatit někdo, komu nestojí adresa ani za těch současných pár stovek ročně? Ta ochota zaplatit danou cenu je mimo jiné i ochotou na ten web něco smysluplného dát. Plus mínus.

  > Navíc vyšší cena domén rozvoji internetu skutečně nepomůže, jen se na ní někdo napakuje.

  Jo, to se mi také nelíbí, to je fakt.

  > A já nerad, když je něco drahé bez toho, aniž by to pomohlo věci.

  Tady zrovna myslím, že vyšší cena dobré věci pomůže.
 • 30. 8. 2007 13:00

  Miloslav Ponkrác
  "Čím myslíte, že by mohl internet obohatit někdo, komu nestojí adresa ani za těch současných pár stovek ročně? Ta ochota zaplatit danou cenu je mimo jiné i ochotou na ten web něco smysluplného dát. Plus mínus."

  Ano? To jsou mi novinky. Vzhledem k tomu, že spousta lidí co dává něco na web za to platí vlastním časem a žádné peníze na tom nevydělá je naprosto kontraproduktivní ještě po nich nějaké peníze chtít navíc. Vy asi žijete na Marsu, že Vám tento fakt nedochází. Já osobně, když se budu chtít podělit s někým o své informace a nepřispěje to k mému rozpočtu ani reklamě, pak je pro mě fakt vyšší ceny značně demotivující.

  Nechápu, proč bych za službu druhým lidem, kterou dělám zdarma, a investuji do ní ještě svoje prostředky a čas měl ještě platit vyšší cenou domény. To je prostě na hlavu padlé. Prý ochota zaplatit vyšší cenu je ochota na web něco smysluplného dát - tohle uvažování fakt nechápu.

  Nehledě vůbec na to, že české domény byly (a ještě možná jsou, nevím) tak předražené, že já osobně jsem úplně kašlal na .cz doménu a zařídil jsem si jí kdysi úplně jinde a vyšlo mě to za čtvrtinu cenu oproti české doméně. Takže bych brzdil.

  "Tady zrovna myslím, že vyšší cena dobré věci pomůže."

  No a já si myslím naprosto pravý opak. Nepomůže, ba právě naopak. Já sám jsem měl doménu se spoustou mých návodů, programů, dokumentace, po kterých se mnoho lidí dodnes ptá a některé věci se dodnes používají jako učební pomůcky třeba na univerzitách, ale stáhnul jsem to z domény, protože už se mi .cz doména nechtěla platit. Prostě nakašlu na web, když je to tak. Něco jsem publikoval v linuxových novinách, něco zůstalo na docs.linux.cz a něco na slunecnice.cz plus pár dalších místech. A zbytek je jen na vyžádání pro známé, opravdu nemám zájem investovat někam, kde za pomoc mě jen někdo říká, že bych měl platit víc. Takže minimálně v mém případě mě to odradilo. Samozřejmě můžeme diskutovat, zda můj obsah byl smysluplný a kvalitní, to je věcí názoru.
 • 30. 8. 2007 13:18

  Aleš Janda
  Tak nevím, přijde mi, že zamotáváte hosting s doménami. Proč nevyužijete některý freehosting? Je jich fakt dost. Sice nebudete mít adresu materialy-ponkrac.cz, ale nějaká adresa materialy-ponkrac.nejakyhosting.cz je pořád lepší, než to někomu posílat na požádání.

  To přece s doménami vůbec nesouvisí. Pokud ty peníze za doménu dávat nechcete, však nemusíte. Možností je i tak dost.
 • 30. 8. 2007 13:31

  Miloslav Ponkrác
  A znáte nějaký spolehlivý freehosting? Já za posledních 10 let jsem jich prošel asi osm. Každý z nich během krátké doby skončil, a pak znovu hledat další. Tím se freehostingy suverénně podílejí na ztrátách informací na webu, neboť ne každý svůj obsah pak přenese na jinou doménu, či jiný freehosting. Jako absolutně nejhorší freehosting bych vyzvedl wz.cz, nebo chcete-li webzdarma.cz, kde se vyžívají v mazání takových způsobem, že i relativně mladé a užitečné stránky se nahrazují 404 stránkou s reklamou na tento hosting. Prostě freehostingy se neosvědčily - pokud nechci neustále žonglovat s přecházením k dalšímu.

  Ale souvisí to s doménami. Prostě mít možnost uveřejnit vlastní doménu, zaplatit MINIMÁLNÍ nutné poplatky za její provoz a tím to mít bezstarostné, nehledě na to, že vás lidé nemusejí neustále nahánět na jiné adrese je nejlepší řešení.

  A právě tato situace plateb za něco co je jen žrout peněz - odrazuje velké množství lidí. Nechápu pak výkřiky za zvyšování něčeho, co je s prominutím jen žroutem volného času a peněz povětšinou bez možnosti zisku (samozřejmě to není vždy).

  Dnes už tu možnost mám, mohu mít kvalitní hosting, služby i doménu třetího řádku zdarma - přeci jenom jsem hodně pomáhal svými administrátorskými a databázovmi zmnalostmi, takže leccos dostávám na oplátku, ale už nemám čas to celé znovu uspořádat, který jsem v době předražených domén měl.

  Nepíšu to tu jako bolestínství, nebo jako zneuznaný, prostě jen jako ilustraci, že v mém případě cena domény byla rozhodující a vedla ke ztrátě řady věcí, které jsem nabízel zdarma z webu. Jak říkám, nedělám si nárok na to, zda jsem nabízel kvalitní věci, protože o mou osobu tu opravdu vůbec nejde. Jde jen o ilustraci, že mnoho lidí se chovalo a bude chovat podobně jako já. Tudíž vysoká cena domény je kontraproduktivní.
 • 30. 8. 2007 13:49

  Aleš Janda
  Každý freehosting je už z povahy nezaručený. Ale stejně - nezaměňujte hosting s doménou. Existují freehostingy, u kterých musíte mít doménu, a existují placené (=snad spolehlivé) hostingy, které umožňují mít stránky na doméně 3. řádu (tedy na adrese zdarma stejně jako u freehostingu).

  Tzn. stačí platit za hosting, který bude spolehlivý, a už ale nemusíte mít tu doménu.
 • 30. 8. 2007 14:10

  Miloslav Ponkrác
  Ano, každý freehosting je nezaručený - a to natolik, že na trvalé informace prostě nevhodný. Mluvil jsem o nich jen proto, že jste to sám začal.

  Já prostě stejně nechápu, proč bych si nemohl koupit doménu za velmi nízkou cenu a zajistil si tak stejnou adresu na věky věků (tedy pokud budu platit). Je to naprosto nejlepší řešení. Nejsem závislý na jednom hostingu a jejich doméně třetího řádu, ani na tom, že služby u nich za rok zdraží na pětinásobek a já to budu nucen platit jen proto, že mě mají v hrsti, neb používám jejich doménu 3. řádu. Podle mě cena domény do 100 Kč/rok je naprosto adekvátní a více, než dostatečně a naprosto s přehledem pokrývající veškeré náklady na technické zázemí i zisk prodejce domén. Cokoli nadto je zbytečné.

  Prostě hledáte složitá řešení jen proto, abyste obhájil podle mě špatnou myšlenku, že .cz domény musí být drahé (jakoby dnes nebyly drahé). Nejjednodušší řešení je levná cena domén 2. řádu a ať si poskytovatelé obsahu soupeří kvalitou svého obsahu, nikoli svými penženkami, což mi přijde úchylné a nedomyšlené.
 • 30. 8. 2007 13:03

  Tomáš Trnka
  Co Vás vede k domněnce, že už tak jsou .CZ domény levné? V současnosti jsou dražší než většina jiných národních domén (pokud bereme v úvahu kupní sílu obyvatelstva a firem v dané zemi, samozřejmě), o generických ani nemluvím...DSDng dramaticky sníží provozní náklady, jak na straně CZ.NICu, tak i u registrátorů; tak nechápu, proč by se cena měla "uměle" nafukovat...Regulaci spotřeby násilným zvýšením cen (nad tržní cenu) chápu u produktů, kde je taková regulace nutná (spotřební daň...), ale proč proboha zasahovat i do trhu s doménami???
 • 30. 8. 2007 13:44

  Aleš Janda
  Domény nejsou tak levné.. Kromě generických, slovenských a německých jsou v podstatě všechny minimálně 2x dražší než stávající cena .cz domény. Nebo mám špatné informace.

  A proč regulovat?
  Např. na našem sídlišti se dá rezervovat místo na zaparkování. Prostě jdu na městský úřad, řeknu, že chci na rok stát přímo před svým vchodem, zaplatím okolo 5.000 Kč (nevím přesně kolik, ale přibližně to sedí), oni postaví značku, namalujou čáry a mám své místo.
  Další rok taky - řeknu, že chci rezervaci prodloužit. Vypláznu 5 tisíc, už se ani nemusí nic malovat.

  Proč taková strašná částka? Opravdu to namalování nebo dokonce jen prodloužení stojí 5 tisíc? Vždyť je to jen to, že nějaká bába na úřadu udělá čárku do nějakého seznamu. Místo by bylo obsazené stejně, protože někde poblíž bych stejně parkoval. A někdo se akorát napakuje.

  Ta vysoká částka je tam právě proto, aby se počet těchto míst reguloval. Jinak by za chvíli měli své místo na parkování i návštěvy, které by přijeli jednou do roka. Jenže těch míst je omezeně. Logicky vznikne fůra poloprázdných míst a přitom půlka lidí nebude mít kde zaparkovat.

  Podobné je to i s doménami. Pokud budou levné příliš, vznikne spousta nevyužitých domén a ti, kdo budou mít opravdu zájem o nějakou hezkou adresu, budou mít prostě smůlu.

  Ano, je tu problém - co s přebytečnými penězi :-) když udržování záznamů o doménách tolik nestojí. Já nevím, co s tím, opravdu nevím. Peníze jsou asi nejlepším měřítkem toho, komu za to ta adresa opravdu stojí (lepší měřítko mě nenapadá).

  Nerad bych se dožil toho, že za několik let už prostě nebude co registrovat...
 • 30. 8. 2007 14:19

  Miloslav Ponkrác
  Regulace domén je prostě špatné řešení. Registrovat bude vždy a stále co, neb množství kombinací názvů je obrovské. Stejně ty nejlepší názvy jsou už dávno zabrány z dob minulých a dnes už je značně přebráno.

  Množství míst v doménách je prakticky neomezené. Nelze je tedy srovnávat s parkovacími místy. No a co tedy že vznikne spousta nevyužitých domén? Místa na domény je opravdu obrovské množství neuvěřitelně převyšující jakoukoli analogii s parkováním, která je tímto naprosto mimo mísu. Stále je možnost registrovat .cz domény a stále bude - protože možností názvu je obrovské množství.

  Naopak - celá popularita a rozvoj internetu nastal proto, že bylo neuvěřitelně LEVNÉ publikovat na interentu. Chcete vydat knížku? Nebo časopis? Vaše náklady budou úplně jinde, než když to vydáte na internetu. V poslední době dokonce internet prochází zkušebním obdobím různých pokusů o cenzuru, o omezení ze strany vlád, zákonů a nařízení a někteří nejmenovaní třeba zkoušejí prosadit zdražování domén. Já bych to nepodporoval.
 • 30. 8. 2007 16:14

  anonymní
  Takže zdražíme domény, abychom odřízli "méně zámožné spekulanty" a aby ti "více zámožní spekulatni" vydělali více peněz? Nebo jak si to představujete? Tohle prostě nemá řešení. Svět je tak trochu džungle a kdo dřív přijde, ten dřív mele. Takhle to prostě chodí a nikdo s tím nic nezmůže. To je prostě zakořeněný v lidech. Kdyby lidi byli rozumní (což je utopie), nebylo by třeba žádných zákonů ani regulace. Ale každá regulace a každý zákon je bič jen na ty "obyčejné lidi". A dříve nebo později se přijde na to, že ten zákon/ta regulace stejně nefunguje, jak bylo zamýšleno, ale naopak to přineslo další problém.
 • 30. 8. 2007 18:20

  anonymní
  Na zabraneni spekulantum o spekulovani tady je zde institut ochrane znamky a pripadne nasledne soudy. Pokud nefunguji dle vasich predstav, jdete za svym poslancem a stezujte si (pripane se obratte na nejblizsi lamparnu). Resit to umelym zdrazovanim domeny je krajne nesystemove. CZ NIC nezlevnuje jen tak z niceho nic, ale proto ze se mu podarilo ukoncit spolupraci s jistou nejmenovanou firmu, ktera doposud technicky provoz domeny .cz zajistovala formou outsourcingu. Novy system si NIC napslal a provozuje vlastnimi silami. Jinymi slovy snizeni ceny je dusledkem odbourani "vejvaru" vyse zmimene nejmenovane firmy, nic vic.
 • 30. 8. 2007 13:39

  Andrej Kvasnica
  Je to mierne off topic, ale bol by som rad keby slovenske domeny zlacneli zo 600skk (+/- 24 USD) + dph na nieco porovnatelne so svetom (vid napr. cena domeny COM alebo po novom uz aj CZ.