Hlavní navigace

Certifikační autorita DarkMatter nebude v Chrome a Firefoxu, důvodem je strach o její zneužití

24. 7. 2019

Sdílet

HTTPS

Společnost DarkMatter, pocházející ze Spojených arabských emirátů, požádala v loňském roce o zařazení své certifikační autority do úložišť nejpoužívanějších webových prohlížečů. Před dvěma týdny byla žádost zamítnuta Mozillou, teď se k tomuto kroku připojil i Google se svým Chrome.

Důvodem je obava ze zneužití autority, protože společnost DarkMatter je nechvalně známá jako dodavatel odposlouchávacích a útočných síťových řešení. Provozovatelé prohlížečů se bojí, že by nová certifikační autorita mohla být zneužita právě k této činnosti. Odmítnutí žádosti je důležité nejen pro prohlížeče samotné, ale i pro další software, včetně některých linuxových distribucí. Ty totiž používají stejnou databázi důvěryhodných autorit.

Zároveň bude odebrána důvěryhodnost šesti mezilehlým autoritám, které DarkMatter dočasně používal během čekání na schválení žádosti. Microsoft a Apple se zatím k celé věci nevyjádřily, ale jejich obvyklým postupem je následovat rozhodnutí svých kolegů, takže lze předpokládat, že i oni odmítnou certifikační autoritu do svých úložišť zařadit.

DarkMatter má velmi kontroverzní minulost, mnohokrát byly zdokumentovány akce proti lidskoprávním aktivistům, novinářům a vládám různých zemí, ve kterých figurovaly právě nástroje této společnosti. Některé zprávy uvádějí, že některé akce jsou prováděny na příkaz vlády Spojených arabských emirátů. Firma podobné informace zpochybňuje, přesto se Mozilla a Google rozhodly jí nevěřit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.