Hlavní navigace

CES 2020 proběhl bez UHD Blu-ray

Sdílet

David Ježek 15. 1. 2020
Blu-ray filmy

Po mnoho a mnoho let byl na tradičních akcích spotřební elektroniky vždy k vidění nové modely přehrávačů optických disků. Platilo to pro CD, DVD i Blu-ray, ale jak už z vývoje v posledních letech víme, UHD Blu-ray určený pro filmy ve 4k rozlišení je labutí písní fyzických nosičů s filmy.

První UHD Blu-ray přehrávače se objevily během výstavy IFA 2015, velký rozjezd nabídky přišel s CES 2016 a špičku jsme dosáhli v roce 2017. O rok později se objevil první přehrávač s podporou Dolby Vision / HDR10+ a na CESu 2019 pak nové modely přehrávačů od Panasonicu i Sony (což jsou). Jenže to byla současně doba, kdy oznámily konec výroby přehrávačů dva velcí hráči, Oppo a Samsung.

Na CES 2020 už ani nikdo žádný nový přehrávač pro UHD Blu-ray nepředstavil, redaktoři FlatPanelsHD vše obešli a nikde neviděli ani starší vystavené přehrávače. Spolu s tím klesají i prodeje fyzických nosičů s filmy a trend se nezastavuje.

Na trhu přehrávačů zatím jsou Panasonic, Sony a Pioneer, ale LG neuvedla loni žádný nový model a na přímý dotaz zástupci firmy odpověděli, že není co nového ohlašovat. Samostatné UHD Blu-ray přehrávače se zkrátka stávají výjimečnou věcí pro malý okruh fajnšmekrů, jejich roli ostatně přebírají třeba herní konzole (UHD Blu-ray mechaniku mají mít jak budoucí Xbox Series X, tak Playstation 5). Pro 8k nejsou žádné plány, osobně jsem toho názoru, že chybí dostatečně kvalitní kompresní formát: 4k přineslo 4× větší rozlišení než FullHD a přitom s bídou 2× lepší kompresi H.265. 8k i s H.266 tyto nůžky jen dále rozevře. Zato streamovací služby jsou v tomto ohledu velmi flexibilní.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.