Hlavní navigace

České telefony s Androidem napadá virus Flubot, tváří se jako hlasová zpráva

12. 5. 2022

Sdílet

Telefon malware Autor: Depositphotos

Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) varuje uživatele před virem Flubot, který se šíří mezi českými chytrými mobilními telefony s operačním systémem Android. Uživatel obdrží textovou zprávu, vzbuzuje dojem, že na majitele telefonu čeká hlasový vzkaz ve schránce a pro jeho poslechnutí musí otevřít přiložený odkaz. Ten pak nabídne instalaci podvodné aplikace.

Autor: Asociace provozovatelů mobilních sítí

Když si ji zákazník nainstaluje, rozešle z jeho telefonu velké množství MMS nebo SMS zpráv. Jen za včerejšek zaznamenali operátoři už sta tisíce takový zpráv. Část škodlivého provozu operátoři dokážou blokovat. Pokud ovšem nebezpečné SMS a MMS zprávy posílají samotné napadené telefony, operátoři do takové komunikace nemohou zasahovat.

Uživatelům doporučujeme instalovat na telefon aplikace výhradně z oficiálních obchodů App Store a Google Play. Nikdy ne z neznámých zdrojů. Velmi často jde o podobně zhoubné programy, říká Jiří Grund, prezident APMS. Před virem Flubot už APMS varovala v minulosti, tehdy se virus šířil Evropou a předstíral, že jde o zprávu přepravní služby.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.