Hlavní navigace

Česko se přidalo k evropské iniciativě za data bez bariér

23. 5. 2016

Sdílet

Polovina členských států Evropské unie žádá o odstranění překážek ve výměně dat, aby mohly vzniknout nové moderní datové orientované služby. V dopise Evropské komisi a předsedajícímu Nizozemsku státy žádají, aby regulace neomezovaly pohyb dat na internetu, abychom se nedostali do situace „jedna služba vládne všem“ v popředí s Amazonem, Facebookem a podobnými.

Pro evropskou konkurenceschopnost je životně důležité zvolit správný směr k pokroku v digitálních technologiích a byznys modelech, píše se v dopise z Belgie, Británie, Bulharska, Česka, Dánska, Estonska, Finska, Irska, Lotyšska, Lucemburska, Litvy, Polska, Slovinska a Švédska. Podle nich může Evropa těžit z nových technologií pracujících s daty, pokud ovšem bude regulační platforma nastavena dobře a s ohledem na budoucí vývoj.

Komise v loňském roce představila dokument Jednotný digitální trh (Digital Single Market strategy), jehož úkolem je nastavit společná pravidla umožňující soupeřit s americkými technologickými giganty. Původní myšlenka byla pokrýt jednotnými pravidly kompletně celé odvětví ve všech oblastech. Roční zkušenosti ale ukazují, že to nebude tak jednoduché a ve středu má být zveřejněna zpráva o dopadech na jednotlivé platformy včetně doporučení ke konkrétním akcím.

Zároveň dopis vyzývá ke zjednodušení pravidel v celém telekomunikačním oboru, aby byly zjednodušeny investice do širokopásmového připojení. To je jedna z oblastí, kde EU zaostává například za Spojenými státy, Japonskem a Jižní Koreou.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.