Hlavní navigace

Český Linux From Scratch

6. 12. 2005

Sdílet

Byla dokončena první verze českého překladu návodu na kompilaci vlastní distribuce Linux From Scratch. Projekt se skládá z následujících čás­tí:

 • LFS: Jedná se o knihu popisující kompilaci základního systému, abyste do něho byli schopní nabootovat. Dokáže to pomocí instalace dočasného minimálního systému na samostatný oddíl. Do tohoto systému vstoupíme pomocí chrootu a připravíte si výsledný systém. Tuto proceduru popisuje krok za krokem.
 • BLFS: Pokračuje v místě, kde kniha LFS skončila a popisuje instalaci základních knihoven, serverových programů a také grafického prostředí. Takže po jejím dokončení byste měli mít kompletní Linuxový systém.
 • CLFS: Jedná se o mladý projekt jeho cílem je křížová kompilace Linuxu i pro jiné platformy než i386.
 • ALFS: Procedury uvedené v předchozích projektech automatizuje pomocí nástroje nALFS, což je program pro textové rozhraní, který vám umožňuje výběr balíčků k instalaci.
 • HLFS: Teprve začínající projekt usilující o kompilaci zabezpečené distribuce.
 • Hints: O obsahu této části rozhodují sami uživatelé LFS. Nalézají se zde textové návody popisující instalace různých dodatečných zajímavých programů.
 • LiveCD: Je určeno pro zjednodušení kompilace základního systému LFS. Obsahuje balíčky LFS, nástroj pro jejich automatické sestavení nALFS, příručku LFS ve formátu HTML a také grafické prostředí.

Do češtiny je přeložena část LFS 6.1. Pokud máte zájem zapojit se do překladu částí, které se ve verzi SVN změnily nebo do překladu BLFS do češtiny, kontaktujte autora na lfs-info@linpro.cz.

(Zaslal Filip Bartmann.)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 12. 2005 16:02

  mikro (neregistrovaný)
  toto ma konecne motivovalo si tu knihu stiahnut :) Velmi zaujimavy projekt, urcite tomu dam sancu :)
 • 7. 12. 2005 7:26

  pajis (neregistrovaný)
  ...začal jsem kompilaci LFS podle anglického návodu, ale občas se ztrácím, takže to určitě pomůže....jinak LFS můžu vřele doporučit všem, kteří se o Linuxu chtějí dozvědět víc, než jen zapnout/vypnout, a přestávají se jim líbit stále automatičtější a nabobtnalejší distribuce, které už s hlavními výhodami Linuxu přestávají mít něco společného... :o) Zatím jsem zkompiloval základní systém, ale i tak už jsem zjistil spoustu věcí, které mi nebyly jasné i přesto, že Linux už několik let používám....
 • 22. 2. 2006 13:56

  bez přezdívky
  Je to skvělá věc - určitě se do toho dám. Nedělám to proto, že bych ten systém pak chtěl používat, ale proto, že se tím něco naučím...Jinak Gentoo mi úplně stačí, hlavně kvůli Portage, což je naprosto úžasná věc eliminující dependency hell...A portovat si Portage :-) na LFS by nemělo velký smysl, to už bych v podstatě měl opět Gentoo...J