Hlavní navigace

CETIN díky VDSL bondingu zvyšuje dostupnost VDSL s rychlostí až 250 Mbps

1. 8. 2021

Sdílet

Optika DSLAM

Když CETIN, provozovatel DSL a pevné telefonní sítě v ČR, zpřístupnil na začátku roku 2020 zájemcům o připojení k Internetu VDSL bonding, bylo zdvojnásobení dostupné rychlosti v přístupové síti dostupné pouze pro zákazníky, na jejichž adrese byla dostupná služba o rychlostech „až 20 Mbit/s“ a „až 50 Mbit/s“, ačkoli dodávaný modem, ZYXEL VMG4005-B60A, zvládá bonding i pro nejrychlejší nabízenou službu na DSL profilu 17a, „až 100 Mbit/s“.

V aktualizované velkoobchodní nabídce z podzimu roku 2020 se objevil náznak, že CETIN zprovozní bonding i pro adresy, kde je dnes dostupná rychlost „až 100 Mbit/s“ po jednom páru telefonního vedení. K tomu mělo dojít podle zpráv operátorů již od ledna 2021, CETIN nicméně kvůli problémům s realizačními kapacitami ještě v prosinci zřizování bondovaných služeb pozastavil. Do nabídky se bonding vrátil až letos v březnu pro adresy, kde je po jednom páru vedení dostupná rychlost „až 20 Mbit/s“ a v červnu 2021 pro adresy s rychlostí „až 50 Mbit/s“ .

Zrychlenou službu s využitím bondingu je možné objednávat již dnes u téměř všech operátorů – přeprodejců DSL služeb (jedinou výjimkou je Vodafone, který bonding stále nenabízí). Zda se vás zrychlení týká, lze zjistit například na oficiálním webu CETINu, zrychlujemecesko.cz.


Autor: R. Zajíc

Reálně dosahovaná rychlost stahování přibližně odpovídá dvojnásobku rychlosti jednopárové služby, tj. pokud dnes dosahujete u 100 Mbit/s VDSL služby rychlosti „až 90 Mbit/s“, s bondingem to bude přibližně „až 180 Mbit/s“. Z praktické zkušenosti s přechodem z jednopárové služby na dvoupárovou „až dvěstěpadesátku“ mohu potvrdit, že se rychlost prakticky zdvojnásobila (TCP test pomocí Speedtest.net zrychlil z 95 Mbps na 190 Mbps).

Rychlost nahrávání je „až 25 Mbit/s“ a na rozdíl od pomalejších služeb se jí zatím netýká zrychlení uploadu.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?