Hlavní navigace

Chrome 67 testuje nový vzhled a připravuje konec podpory HPKP

30. 5. 2018

Sdílet

Chrome HTTPs Autor: Google

Vývojáři vydali novou verzi prohlížeče Chrome, s označením 67. Ta například dalším uživatelům zapíná techniku Site Isolation, která je je reakcí na Spectre a Meltdown a odděluje od sebe jednotlivé stránky tak, aby si nemohly vzájemně krást data. Vedle toho byla přidána podpora pro Generic Sensors API a WebXR Device API. První jmenovaný standard umožňuje například na mobilu přistupovat k senzorům jako akcelerometr nebo gyroskop, druhé rozhraní dovoluje vytvářet rozšířenou realitu na headsetech postavených na mobilních technologiích.

Chrome měl také s touto verzí definitivně ukončit podporu HPKP, což je způsob, jakým může web předat prohlížeči veřejné klíče, kterým má důvěřovat. Nakonec bylo zrušení podpory odloženo na verzi 69. Na počátku byla tato novinka vítána velmi vřele, později se ukázalo, že skrývá některá nebezpečí: komplikovaně se implementuje, chyba může znamenat pro web katastrofu a úspěšný útočník může vlastní HPKP hlavičky později využít k vydírání. Proto se technika nerozšířila (třeba GitHub ji nasadil a zase zrušil) a nyní je opouštěna. Více v článku Bezpečnější šifrování HTTPS s hlavičkami HSTS a HPKP.

Nová verze Chrome také umožňuje přepnout na nový testovací vzhled rozhraní. Vyzkoušet to můžete v chrome://flags, kde najdete položku UI Layout for the browser's top chrome. Tam je na výběr několik různých variant, nové rozhraní se jmenuje Refresh.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.