Hlavní navigace

Chrome 81 vychází kvůli odkladu s menším počtem změn

8. 4. 2020

Sdílet

Chrome Autor: Google

Po krátkém pozastavení vydávání se vývoj Chrome opět rozběhl a je tu slibovaná verze 81. Připomeňme, že následující verze 82 bude přeskočena a zhruba v půlce května vyjde rovnou verze 83. Kvůli odkladu verze 81 také přináší proti původnímu plánu menší počet změn. Chybí například nový vzhled formulářových prvků nebo plánované odstranění podpory pro TLS 1.0 a 1.1 (odloženo až do 84).

Verze 81 přináší především podporu nového Web NFC API. Moderní telefony mají zabudovanou podporu NFC, ale pro její využití bylo zatím potřeba mít nainstalovanou specializovanou aplikaci, která má k rozhraní přístup. Nové API ale nyní umožňuje přistupovat k NFC i z webových stránek. Google doufá, že to povede k novým aplikacím jako: načítání tagů v galeriích a muzeích, zapojení NFC při správě firemního inventáře, rychlé načítání návštěvníků na konferencích či k rychlému provisioningu nových zařízení. Uvidíme, s čím přijdou vývojáři webových aplikací. Funkce se zatím bude testovat a všem uživatelům by měla být zapnuta ve verzi 84.

Kromě toho Chrome vylepšuje také podporu pro rozšířenou realitu WebXR a dokončuje poslední chybějící krok v řešení mixed-content upgrade. Vývojáři tím chtějí řešit situaci, při které je na stránce zabezpečené pomocí HTTPS načítán některý obsah nezabezpečeným kanálem po HTTP. Od verze 79 je takový obsah zablokován a uživatel si jej může ručně na daném webu povolit. Verze 80 pak přišla s automatickým upgradem na HTTPS v případě audia a videa a zablokováním načítání takového obsahu po HTTP. Obrázky se však stále načítaly, přestože pak vyvolaly stavovou hlášku o nezabezpečeném webu.

Současná verze 81 tuto změnu završuje a také pro obrázky automaticky přechází na HTTPS. Pokud se obrázek odmítne na takto upravené adrese načíst, je prohlížečem zablokován. Stránka zobrazovaná po HTTPS tak načte už jen obsah servírovaný po HTTPS a pokus o stažení multimediálního obsahu po HTTP tak skončí neúspěchem, ale neohrozí bezpečnost stránky jako celku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.