Hlavní navigace

Chrome, Firefox, Edge a Safari vypnou TLS 1.0 a 1.1 v roce 2020

16. 10. 2018

Sdílet

Prohlížeče Chrome Firefox Edge Safari Autor: Root.cz

Všichni velcí tvůrci prohlížečů se dohodli, že odstraní podporu pro dvacet let starý protokol TLS 1.0 a jeho o osm let mladšího nástupce TLS 1.1. V první polovině roku 2020 by se měla změna projevit u prohlížečů Chrome, Firefox, Edge a Safari. První verze protokolu byla ještě vyvíjena pod názvem SSL, později došlo ke změně názvu na ten současný.

Existují čtyři verze protokolu TLS: 1.0, 1.1, 1.2 a čerstvá 1.3. Starší varianty jsou náchylné na různé druhy útoků, například Poodle nebo Beast. Potíž je, že většina implementací v klientech umožňuje downgrade attack, může být tedy přemluvena k použití starší a zranitelnější verzi protokolu. Za necelé dva roky bude výchozí variantou v prohlížečích TLS 1.2, která vznikla před deseti lety, aby opravila chyby dvou předchozích návrhů. Podle Microsoftu už ji dnes využívá 94 % serverů, Apple uvádí dokonce 99,6 % spojení z prohlížeče Safari.

Ke změnám dochází i na druhé straně, služby začínají také starší protokoly TLS opouštět. Gitlab například oznámil, že podporu TLS 1.0 a 1.1 vypne do konce letošního roku.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 10. 2018 15:36

  Miroslav Šilhavý

  No konečně nebude u zákazníků za zloducha IT manažer, který chce staré systémy updatovat. Prostě přestanou běžet, "na vině" bude prohlížeč, a peníze se konečně budou muset vynaložit.

 • 17. 10. 2018 7:40

  Guest (neregistrovaný)

  Žádné peníze se nejspíš nevynaloží. Třeba portál PO Olomouckého kraje doteď používá stránky od expertů z Tesco SW, které potřebují silverlight. Takže je potřeba firefox 52 a až mu skončí podpora tak pochybuji, že se stránky budou předělávat. Stejně jako firmy, které mají doteď flash na webových stránkách ho budou mít i po roce 2020.

Byl pro vás článek přínosný?