Hlavní navigace

Chrome pro Android je otevřený, může vzniknout Chromium

25. 5. 2015

Sdílet

Tým okolo Chrome pro Android oznámil, že většina prohlížeče je nyní uvolněna pod otevřenou licencí. Bylo zveřejněno více než 100 000 řádek kódu včetně toho pro uživatelského rozhraní a je tedy možné sestavit svobodný prohlížeč Chromium i pro Android.

Kvůli licencím není možné zveřejnit úplně vše, proto bude mezi Chrome a Chromium několik technických rozdílů. Ty se týkají především kodeků, zásuvných modulů a kódu specifického pro služby Google.

Google zjevně chce, aby Chromium pro Android vzniklo, protože už zveřejnil instrukce pro kompilaci. Během následujících týdnů či měsíců tak můžeme v obchodě Google Play očekávat nový prohlížeč. Sami vývojáři říkají, že ještě nemají hotovo a čeká je další práce, především čistění a zjednodušování zveřejněných kódů.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 5. 2015 11:11

  hovinka.cz (neregistrovaný)

  z titulku se dozvim, ze je orevreny a posleze, ze jen cast, ja mel vzdy za to, ze root.cz je serizni medium, ktere nema ptrebu ctenarum lhat a delat z nich blbce

 • 25. 5. 2015 11:20

  Petr Krčmář

  Otevřená je toho drtivá většina, ale stejně jako u desktopového Chrome jsou některé části licenčně chráněny a nedají se otevřít. Titulek není klamavý, jen se do něj nedá nacpat všechno, není možné mít čtyřřádkové titulky. Zbytek je napsaný v textu samotném.

 • 25. 5. 2015 12:14

  Jarda_P

  Na druhou stanu, kdyz budete mit ctyrradkovy titulek, tak uz pak nemusite psat zpravicku a efektivita vzroste o 32%.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.