Hlavní navigace

ChunkFS: řešení dlouhého fsck

22. 7. 2009

Sdílet

V době vzniku souborových systémů Ext3 nebo Reiserfs měly disky kapacitu v desítkách GB. Dnes už jde o stovky GB ne-li jednotky TB, proto se čím dál častěji objevuje problém s opravováním velkých oblastí. U těch zabere kontrola většinu času bootovacího procesu systému a v budoucnu se nárůstu kapacity disků určitě nevyhneme. Tento problém se snaží řešit některé souborové systémy jako třeba ChunkFS, o kterém se dočtete na linux-mag.com.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 7. 2009 8:32

    thidney (neregistrovaný)

    No teď vážně. Nejdříve jsem si myslel že se rodí nějaká nový FS. Takže ne.ChunkFS je prototyp pro otestování myšlenky. Jinak druhý odkazovaný článek je docela fajn. Ale asi si nic chunkovat zatím nebudu :)

    Z druhého odkazu: Chunkfs was prototyped and measured several times. The conclusion is that the idea works, you can easily reduce file system repair time by a couple of orders of magnitude, and you need to design it into your system from the start. I don't plan any further work on chunkfs given that btrfs was designed with check and repair in mind from the beginning and is clearly going to be the next major Linux file system.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.