Hlavní navigace

Chyba v Safari 15 může prozradit na které stránky chodíte a také vaši identitu

17. 1. 2022

Sdílet

Apple Safari Autor: Apple

Společnost FingerprintJS objevila závažnou chybu v prohlížeči Safari 15. Chybně implementovaná databáze IndexedDB může prozradit, které stránky máte otevřené, nebo které jste nedávno navštívili. Také mohou uniknout informace z vašeho  Google User ID. Pokud máte Safari, můžete se otestovat.

Správně má IndexedDB používat omezení same-origin, tedy jen stránka, která data vygenerovala, k nim může přistupovat. To v Safari 15 není dodrženo. Apple byl o chybě informován již 28. listopadu loňského roku, zatím však situaci nevyřešil ani nekomentoval.

Chyba se uplatní také v anonymním režimu. Na macOS proto používejte jiný prohlížeč. Uživatelé iOS bohužel jiný prohlížeč použít nemohou.

(zdroj: The Verge)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 1. 2022 12:12

    Petr Krčmář

    Pokud vím, tak na iOS jsou ty prohlížeče jen vnější obálky, uvnitř se vždycky používá Safari. Na iOS není možné nainstalovat prohlížeč s vlastním jádrem.

  • 17. 1. 2022 12:58

    tukan

    Ano, lze to třeba dohledat na wiki firefoxu (https://en.wikipedia.org/wiki/Firefox_for_iOS):

    "Unlike Firefox on Android, Firefox for iOS does not support browser add-ons. Additionally, it uses Apple's Webkit rendering engine, rather than Mozilla's Gecko. Both of these limitations are in accordance with Apple's rules for submitting apps to the App Store."

    Proč? Protože Apple(TM) chce mít nad vším kontrolu.

    Samozřejmě si to tam můžete dokompilovat s geko sami.

    17. 1. 2022, 13:02 editováno autorem komentáře

  • 17. 1. 2022 20:57

    Ladis

    I když to přináší pro vývojáře a uživatele mnohá omezení, alternativou je, že i aplikace jako Color Picker (před lety zde v Softwarové sklizni) si s sebou tahá 100 MB Electronu. Neaktualizovaného, který má bezpečnostní díry a špatnou podporu Waylandu. A samozřejmě se spouští několik sekund i na SSD a spustí několik procesů, které dohromady žerou 500 MB RAM.

    PS: Pro upřesnění - macOS je otevřený OS, kde můžete cokoli (např. na Macách nabootovat vlastní OS a Apple vám zařídí nahrátí firmware - narozdíl od NVidie). Omezený je iOS, ale tam je to součást user experience a uživatelé jsou za to ochotni připlatit za prémiovou cenu. A většina z nich sama stojí za Applem ve sporu s Epicem, aby nedopustili nával podřadných appek plných malware.

  • 17. 1. 2022 11:48

    Křišťan Surname

    Děje se to i v Epiphany 40.6, můžete někdo zkusit i další prohlížeče na WebKitu?

    17. 1. 2022, 11:48 editováno autorem komentáře

  • 17. 1. 2022 20:49

    Ladis

    Všechny prohlížeče kromě Firefoxu jsou na WebKit/Blink ;-) Otestuješ Chrome a víš všechny. Chrome je napřed, takže jeho chyby (a jejich opravy) se projeví v ostatních se zpožděním.

  • 17. 1. 2022 21:20

    Ladis

    Proč by se nebackportovalo. Ten kód je velmi blízký (hlavní rozdíl a příčina forku je smazání starých věcí, které Apple z nějakého důvodu udržuje). Např. ovládací prvky formulářů Google naportoval z Edge Chromium.

  • 17. 1. 2022 21:25

    Filip Jirsák

    Nedělá se to. Jinak by WebKit nebyl v podpoře technologií tak pozadu. Pravděpodobně by to bylo příliš pracné – kdyby to, jak se vyvíjí Blink, šlo snadno dělat s WebKitem, nebyl by důvod k forku.

    Žádné Edge Chromium neexistuje. A Edge je založeno na Blinku, takže to Microsoft buď implementoval přímo do Blinku (to je pravděpodobnější), nebo to implementoval ve svém forku Blinku a Pak se to převzalo zpět do Blinku. Což ale nevypovídá vůbec nic o WebKitu, který je od Blinku mnohem dál, než dvě různé verze Blinku.

  • 17. 1. 2022 21:46

    Ladis

    To, že WebKit Applu je pozadu, nesouvisí s tím, že je to WebKit. To je prostě politika. Např. IE byl pozadu, protože z politických důvodů se na něm roky vůbec nepracovalo. A když bylo potřeba (když byl moc pozadu), tak během jedné major verze dohnal a v mnoha ohledech předehnal např. tehdejší verzi Firefoxu. Stejně tak WebKit v ostatních prohlížečích - než přešli na Blink - byl taky napřed oproti WebKitu v iOS/macOS. Apple záměrně implementuje funkčnost co nejpomaleji, aby upřednostňoval nativní aplikace, z kterých má vejvar. Je to sice předem prohraná válka, ale ještě na tom vydělá slušné miliardy (připomíná to, jak některé firmy nepošlou peníze za předchozí měsíc hned, jak je spočítají, ale drží je na účtu až do zákonného 15., aby ještě něco trhly na úrokách).

    Edge Chromium samozřejmě existuje - a ten název jej odlišuje od Edge UWP (starší Edge na novější verzi jádra Trident známého z IE). Přímo na svém webu Microsoft zmiňuje, že je to "Edge založený na projektu Chromium". A ano, je to fork. MS forknul všechno - Chromium, Blink, Electron, ... A hádal bych se, že je menší rozdíl mezi Blinkem Googlu a tím od MS, než např. mezi Blinkem Googlu a WebKitem. Proč? Protože fork Microsoftu obsahuje velké množství optimalizací - jak výkon na CPU, tak spotřeba RAM a výkon na GPU. Protože Google na výkon na Windows kašle (asi jste slyšel o politice Googlu, že zaměstnanci mít jen macOS nebo Linux - proto ani nemaj možnost vidět, jak mizerný je Chrome na Windows). Plus samozřejmě musel MS odstranit všechna napojeni na služby Google a napojit tam svoje služby (včetně např. pluginu na DRM - např. služba Netflix).

  • 17. 1. 2022 22:20

    Filip Jirsák

    Vy v tom fakt máte guláš. „Edge založený na projektu Chromium“ není „Edge Chromium“. Ano, mezi Blinkemem a Google a Blinkem Micvrosoftu je samozřejmě menší rozdíl, než mezi Blinkem a WebKitem. To jsem vám vysvětloval hned na začátku. Zajímalo by mne, která byla podle vás ta jedna verze Internet Exploreru, která podle vás předehnala Firefox.

  • 17. 1. 2022 22:28

    Ladis

    A co je podle vás Edge Chromium, zmiňovaný např. na webu Microsoftu
    https://www.google.com/search?q=edge+chromium

    > Ano, mezi Blinkemem a Google a Blinkem Micvrosoftu je samozřejmě menší rozdíl, než mezi Blinkem a WebKitem.

    Zdroj tvrzení?

    > která byla podle vás ta jedna verze Internet Exploreru, která podle vás předehnala Firefox.

    IE 9 přinesl velmi propracovanou GPU akceleraci (do té doby kreslil IE jen přes pomalé GDI). Ta byla tak rychlá, že i roky potom byl prakticky jediný použitelný prohlížeč na zařízeních s pomalým CPU (např. "2-v-1" - ty tablety s Atomem a připojitelnou klávesnicí). Dále už IE 8 měl rychlejší parsování HTML než Firefox (takže statické stránky, nebo jen s minimem JS, načetl rychleji). No v současné době nemá smysl výkon Firefoxu řešit - co vyhodili půlku programátorů, tak už nikdy konkurenci nedoženou...

  • 17. 1. 2022 22:49

    Filip Jirsák

    A co je podle vás Edge Chromium, zmiňovaný např. na webu Microsoftu
    Výplod vaší fantazie. „Edge Chromium“ nikde na webu Microsoftu zmíněno není.

    Zdroj tvrzení?
    Ehm, to jsem vás citoval.

    IE 9 … už IE 8
    Jo, takže IE 9 byla major verze hned po IE 6, verze 7 a 8 nebyly, že. Rychlé vykreslování na pomalých GPU je tedy to „v mnoha ohledech“?

    Dále tu máme jedinou verzi IE 8, podle vás asi ta samá, jako IE9, když „během jedné major verze dohnal a v mnoha ohledech předehnal“. Rychlejší parsování HTML je tedy to „v mnoha ohledech“?

    Nebo že by „během jedné major verze“ znamenalo 3 verze (od 6 do 9) a „v mnoha ohledech“ znamená jeden a půl případu?

    No, tak jste si zatrolil, ale bohužel s tím vyhledáváním „Edge Chromium“, které se na stránkách Microsoftu vůbec nevyskytuje, jste se odkopal až moc. Ale je zajímavé, jak rychle Google indexuje zdejší diskuse, to ten váš novotvar ukazuje celkem hezky.

    Howgh.

    17. 1. 2022, 22:49 editováno autorem komentáře

  • 17. 1. 2022 23:10

    Ladis

    Ehm, hned první odkaz míří na web Microsoftu. Dal jsem URL na Google, protože tam jsou i FAQ pro BFU ("What is Edge Chromium?", ...).

    >>> Ano, mezi Blinkemem a Google a Blinkem Micvrosoftu je samozřejmě menší rozdíl, než mezi Blinkem a WebKitem.
    >> Zdroj tvrzení?
    > Ehm, to jsem vás citoval.

    Jak jste mě mohl citovat, když tvrdíme pravý opak? Nějaký informační šum?

    V těch verzích IE jste se nějak zamotal (a to jich je asi 10x míň než Firefoxu). Když si přečtete znovu začátek diskuse, tak to začne dávat smysl:

    > To je prostě politika. Např. IE byl pozadu, protože z politických důvodů se na něm roky vůbec nepracovalo. A když bylo potřeba (když byl moc pozadu), tak během jedné major verze dohnal a v mnoha ohledech předehnal např. tehdejší verzi Firefoxu.

    Křivka vývoje Firefoxu je pozvolně nahoru (než vyházeli půlku programátorů - ale to je doba až po konci IE), kdežto u IE je čára rovná, a pak skok. Uvedl jsem pár příkladů, kdy ten skok vyskočil nad Firefox. To neznamená, že ta křivka nezůstala pak zas rovná a po nějaké době ji Firefox dohnal nebo dokonce předehnal. Jen přibližuju zdejšímu osazenstvu, jak funguje vývoj v korporátech.

  • 17. 1. 2022 23:19

    Ladis

    > Vy v tom fakt máte guláš. „Edge založený na projektu Chromium“ není „Edge Chromium“

    Tady bude asi jádro půlky našeho "flamu". Hádat se o tomhle tvrzení je jako jestli "Česko" == "Česká republika". Na většině webů se „Edge založený na projektu Chromium“ označuje zkráceně „Edge Chromium“, v menší míře jako Edgium.

  • 18. 1. 2022 8:55

    Filip Jirsák

    Ehm, hned první odkaz míří na web Microsoftu.
    Jo. Akorát na té stránce nikde není napsáno „Edge Chromium“.

    Jak jste mě mohl citovat, když tvrdíme pravý opak? Nějaký informační šum?
    Možná jenom píšete něco jiného, než chcete.

    V těch verzích IE jste se nějak zamotal
    Já jsem se v nich nijak nezamotal. To vy jste psal, že IE stagnoval z politických důvodů (to byla verze 6). A pak že během jedné major verze v mnoha ohledech překonal Firefox – to by vycházelo na verzi 7, vy jste ale psal o verzích 8 a 9 (podle vás je to asi jedna verze).

    Na většině webů se „Edge založený na projektu Chromium“ označuje zkráceně „Edge Chromium“, v menší míře jako Edgium.
    Nikoli, jádro sporu je v tom, že jste si označení „Edge Chromium“ vymyslel. Když si to vygooglíte, zjistíte, že „Edge Chromium“ používaly zpravodajské weby před oficiálním uvedením nové verze Edge, když ještě nebylo jasné, jak přesně se to bude jmenovat. Bylo to neoficiální označení, které už se dva roky nepoužívá. Takže pokud to chcete přirovnávat k České republice, je to jako kdybyste psal o „Bohemia“.

  • 18. 1. 2022 11:00

    Ladis

    Nejsem troll jako vy, abych jen zkopíroval svoje poslední body. To bych mohl já zas zkopírovat svoje odpovědi - bylo by to sice správně, ale pro ostatní opruz. Obdivuji vaši odvahu sem napsat vaše jméno a dát fotku.

    18. 1. 2022, 11:04 editováno autorem komentáře

  • 18. 1. 2022 13:49

    Filip Jirsák

    Nevím, co byste ještě chtěl na odpovědi „na webu Microsoftu se nikde výraz Edge Chromium nevyskytuje“ vylepšovat, abyste ji konečně pochopil. Nikdo po vás nechce, abyste vymýšlel další trolí výmluvy. Jediné, co se od vás čeká, je to, že si rozkliknete ten odkaz na vyhledávač, který jste sem dával, a podíváte se, že ve výsledcích vyhledávání žádná stránka na webu Microsoftu s textem „Edge Chromium“ není.

    S verzemi Internet Exploreru je to to samé v bledě modrém. Když moje odpovědi ignorujete, opravdu jen stačí, abych je zkopíroval, není potřeba přidávat nic dalšího.

  • 18. 1. 2022 14:55

    Ladis

    Možná by stačilo moje odpovědi zkusit pochopit. Nejsem jako vy, abych je jako troll jen zkopíroval. Ty milióny výsledků na Googlu jsou všechno lidi, co chápou Edge Chromium jako Edge založený na projektu Chromium. To není jen zaindexovaná tahle diskuze. A na tom IE jsem ukázal, jak probíhá vývoj v takovýchle firmách, a konkrétní případy, kdy nějaká funkčnost časem už byla tak špatná, že se musela celá předělat. Ale po předělání byla lepší než u konkurence, která vylepšuje postupně. Tím neříkám, že vývoj dané funkčnosti pak zas neustrnul a konkurence jej nepředehnala.

    18. 1. 2022, 14:57 editováno autorem komentáře

  • 18. 1. 2022 19:27

    Filip Jirsák

    Já vaše odpovědi chápu. Vy jste si usmyslel, že se používá název „Edge Chromium“. Dal jste odkaz na vyhledávání stránek, kde se někde na stránce vyskytují slova „Edge“ a „Chromium“ – vůbec nemusí být vedle sebe. Ani jste si to neověřil, nezkusil jste jedinou z těch stránek z výsledků vyhledávání otevřít a vyhledat tam to sousloví „Edge Chromium“. Prostě plácáte nesmysly, dokládáte to věcmi, u kterých si ani nezkontrolujete, zda vaše tvrzení dokazují – a je vám to úplně jedno.

    V případě IE jste napsal: „během jedné major verze dohnal a v mnoha ohledech předehnal např. tehdejší verzi Firefoxu“. Což jste opět nebyl schopen nijak dokázat – pak z vás vylezlo, že to byly minimálně 3 major verze, a že to nebylo „v mnoha ohledech předehnal“, ale „aspoň ve dvou případech byl někdy lepší“.

    Aby ty vaše příklady mohly něco ukazovat, musely by být nejprve fakticky správně.

    Mimochodem, původně jste tvrdil, že Safari je zaostalé záměrně a že není problém do něj kdykoli převzít kód z Blinku a v podpoře webových technologií dostat Safari na stejnou úroveň, jako je Chroimum. Teď najednou argumentujete tím, že je něco tak špatné, že se to musí celé předělat. Což mi připadá jako opak vašeho předchozího tvrzení.

    A mimochodem, strategie mít špatně použitelný prohlížeč, aby lidé kupovali aplikace, dává pro Apple smysl na mobilech – a to je důvod, proč Apple pomalu implementuje technologie kolem PWA. Na desktopu ovšem zaostávání Safari vede k tomu, že uživatelé přecházejí na Chrome. Z čehož podle mého názoru Apple rozhodně nadšený není, a kdyby mohl, tak to zastaví.

  • 18. 1. 2022 19:55

    Ladis

    Já vývoj Edge Chromium sleduju od prvopočátku. S tím názvem jsem se proto setkával v takové míře na webech z celého světa, že jsem tak nějak byl zmaten, když na nějaké diskuzi na jednom českém webu někdo zkouší slovíčkaření, aby mi to jakože nandal.

    Webový prohlížeč je komplexní systém (ve dvou případech dokonce, minimálně po nějaký čas, skutečně jako samostatný OS), takže mluvím o jednotlivých částech. Koneckonců hovořit o tom, že nějaký prohlížeč je celkově lepší než jiný, ani moc nejde - je to o osobních vahách každého uživatele, které funkčnosti jsou pro něj důležitější. Z těch funkčností jsem uvedl několik konkrétních příkladů, které byly na internetu dobře popsány s konkrétními čísly měření (rychlost úlohy, výdrž na baterii v zadaném usecase, ...), a vnímám jako slovíčkaření, že vám vadí, že se všechny neodehráli ve stejné major verzi.

    Pro získání pseudoargumentů mícháte 2 věci - zastaralý byl IE, proto občas skokově došlo v dané části ke zlepšení (a pak daná část zas ustrnula - ale to je holt způsob vývoje v korporátech, na který jsem odkazoval). Safari není zastaralý (ve smyslu původní funkčnost se nevylepšovala - např. rychlost se stále zlepšuje), jen se zpožděním přidává novou funkčnost (která by stále více aplikacím umožňovala být jako webová místo nativní - v minulosti např. 3D a dnes třeba notifikace).

    Má to smysl i na desktopu kvůli konzistenci (i když mně se to samozřejmě nelíbí). Přecházení na Chrome je na všech OS, to nesouvisí s Applem (pamatujete např instalátory, kde byl přibalen?). Tedy aspoň v minulosti - dnes si všímám, že spousta lidí Chrome opouští a jde do Edge Chromium (i mimo Windows).

  • 18. 1. 2022 21:28

    Filip Jirsák

    Ladislav Zima: To je mi líto, že jsem vás zmátl natolik, až jste z toho napsal nepravdivý argument, který jste si ani neověřil. Ale je pozoruhodné, jak se vaše tvrzení o stále stejných tématech neustále vyvíjí, sice popírají ta předchozí tvrzení, ale za to pozoruhodně pasují na vaše předchozí argumenty (které bohužel byly v rozporu s vašimi předchozími tvrzeními). Akorát bych příště doporučoval opačný postup – nejprve si zjistit fakta, a pak na jejich základě něco tvrdit. Váš současný postup – nejdřív něco tvrdit a pak se tomu pokoušet přizpůsobit fakta – je vždy beznadějný.
    Ale docela by mne zajímalo, jak podle vás komplikuje vývojářům psaní webových aplikací třeba modulepreload, prefetch, CSS content-visibility, CSS gradients, CSS counter styles, plná podpora datetime inputů, URL scroll-to-text…

  • 18. 1. 2022 23:03

    Ladis

    Edge Chromium sleduju na světovém internetu už mnoho let, ale podle vás jsem si to neověřil. Zajímavé. A hlavně že vy dokážete mlít furt ty samé jakože argumenty, bez jakéhokoli vývoje či reflexe.

    S těmi frikulínskými CSS jste mě pobavil. To jsou takový ty věci, co jsou ve Firefoxu nekonzistentně jinak, aby se odlišil (a zmátl uživatele)? Věci, které nám fungují už desítky let ručně, ale teď někoho napadlo zkomplikovat standardy, aby to bylo cool na jeden příkaz? Víte, že dnes už většina lidí nekouká na zdroj - na mobilech to víceméně ani nejde a z těch je většina přístupů? Že programovat přímo v HTML/CSS je asi jako programovat v čistém PHP nebo C++? Teď, když funguje WebAssembly i na iOS a Android, tak velcí hráči už uvažují, že se na všechny tyhle blbiny vykašlou, a udělaj to v nějakém rozumném jazyku a pořádně? Aspoň se časem zbavíme Electronu a budeme mít zas nativní aplikace (platforma Web už nebude tím nejslabším článkem v multiplatformním prostředí Desktop-Mobile-Web).

  • 18. 1. 2022 23:18

    Filip Jirsák

    Ano, neověřil jste si to. Dal jste sem (přes vyhledávač) odkaz na tuto stránku a tvrdil jste, že je tam někde napsáno Edge Chromium. Kdybyste si tu stránku otevřel, zjistil byste, že tam nic takového napsáno není.

    S těmi frikulínskými CSS jste mě pobavil. To jsou takový ty věci, co jsou ve Firefoxu nekonzistentně jinak, aby se odlišil (a zmátl uživatele)?
    To je pár vybraných věcí, které nejsou implementované v Safari. A nebylo tam zdaleka jen CSS.

    Věci, které nám fungují už desítky let ručně, ale teď někoho napadlo zkomplikovat standardy, aby to bylo cool na jeden příkaz?
    O čem to vlastně píšete?

    Teď, když funguje WebAssembly i na iOS a Android, tak velcí hráči už uvažují, že se na všechny tyhle blbiny vykašlou, a udělaj to v nějakém rozumném jazyku a pořádně? Aspoň se časem zbavíme Electronu a budeme mít zas nativní aplikace (platforma Web už nebude tím nejslabším článkem v multiplatformním prostředí Desktop-Mobile-Web).
    Škoda, že netušíte, co WebAssembly je.

  • 18. 1. 2022 23:42

    Ladis

    Ano, ověřil jsem ti to. Edge založený na projektu Chromium = Edge Chromium = Edgium. Konkrétní odkaz měl jen potvrdit, že i oficiálně podle Microsoftu je nový Edge forkem Chromia. Na internetu snad hledat umíte, tak není třeba dávat další odkazy, ju?

    Na každou věc, co není implementovaná v [nenáviděný prohlížeč] vám najdu jednu věc, co není nebo je blbě v [milovaný prohlížeč]. Ale to jsou zbytečné hádky, protože dneska většina vývojářů neprogramuje lowlevel, takže je od toho odstíněna (pamatujete třeba jQuery? to byl takový začátek).

    >> Věci, které nám fungují už desítky let ručně...
    > O čem to vlastně píšete?
    Asi budete překvapen, ale všechny tyhle funkčnosti a efekty jsou na webech už desítky let. Akorát na to nebyl specifický příkaz v HTML/CSS.

    > Škoda, že netušíte, co WebAssembly je.
    Nechám se poučit od znalce.

    18. 1. 2022, 23:47 editováno autorem komentáře

  • 19. 1. 2022 8:48

    Filip Jirsák

    „Edge založený na projektu Chromium“ je úplně něco jiného, než „Edge Chromium“, a to je úplně něco jiného, než „Edgium“. Konkrétní odkaz měl potvrdit, že sám Microsoft používá termín „Edge Chroimum“, ovšem toto tvrzení prakticky vyvrátil. Já na internetu hledat umím, což se bohužel nedá říci o vás. Kdybyste chtěl hledat „Edge Chromium“ na webu Microsoftu na Googlu, bude vypadat dotaz takhle: "Edge Chromium" site:microsof­t.com. Google tu frázi najde jen na jedné stránce (uživatelský dotaz), takže nakonec stejně hledá stránky, kde jsou ta slova odděleně – no ale aspoň zjistíte, že ten váš název Microsoft opravdu nepoužívá.

    Nechtěl jsem to rozmazávat, ale když jste s tím začal…

    Na každou věc, co není implementovaná v [nenáviděný prohlížeč] vám najdu jednu věc, co není nebo je blbě v [milovaný prohlížeč].
    Abych dokázal posoudit, zda to tvrzení může být pravdivé, musel bych nejprve vědět, který prohlížeč milujete a který nenávidíte. Já k prohlížečům žádný citový vztah nemám.

    Asi budete překvapen, ale všechny tyhle funkčnosti a efekty jsou na webech už desítky let. Akorát na to nebyl specifický příkaz v HTML/CSS.
    Chápu. Takže vy ani netušíte, k čemu mnou uvedené funkce slouží, a nevíte, co dělá CSS.

    Nechám se poučit od znalce.
    WebAssembly js soubor technologií, které slouží ke spouštění zkompilovaného (ale ne nativního!) kódu ve virtuálním stroji v prohlížeči. Tento kód bude mít v budoucnosti přístup ke všem webovým API, k jakým má dnes přístup JavaScript – ale ne více. Přičemž v současné době nemá přístup ani k DOMu. Výhoda tohoto řešení je, že stejný kód, jaký byste psal v JavaScriptu, budete moci psát i v jiných jazycích, a provádění zkompilovaného kódu by mělo být obvykle rychlejší, než provádění JavaScriptu. Kód ve WebAssembly ale nebude mít (v prohlížeči) přístup nikam jinam, než je webové API dostupné v JavaScriptu, takže WebAssembly nerozšíří přístup uživatelského kódu k novým API, jak jste se mylně domníval. (Samozřejmě budou moci existovat dílčí výjimky – dejme tomu, že v budoucnu vznikne API, které bude umožňovat spouštět uživatelský kód na nějakém AI procesoru a bylo by příliš obtížné implementovat kompilaci takového kódu z JavaScriptu, zatímco s WebAssembly to bude snadné. Pak se samozřejmě nikdo nebude vysilovat s tím, že by to implementoval i pro JS.) Podstatné je zkrátka to, že WebAssembly běží ve stejném sandboxu v prohlížeči, jako JavaScript, tj. s WebAssembly vývojáři nedostávají možnost komunikovat libovolně s operačním systémem a s celým prostředím počítače, jako to mohou dělat u nativních aplikací (tj. spouštěných přímo z operačního systému, nemusí jít nutně o aplikace přeložené do strojového kódu).

  • 19. 1. 2022 10:32

    Ladis

    Já samozřejmě vím, co znamená WebAssembly, a vy se tu akorát ztrapňujete, jak melete furt tu svou. Ani u těch prohlížečů jste nepochopil, že to míním obecně.

  • 19. 1. 2022 11:55

    Filip Jirsák

    Já to od začátku chápu, že to míníte obecně. Akorát se to pokoušíte dokazovat argumenty, které dokazují něco jiného, než vy tvrdíte. Takže nám tu zbývají vaše obecná tvrzení, která nejsou ničím podložená (a která občas svými dalšími argumenty popíráte). Já jsem pouze ukázal, že ta vaše tvrzení nejsou ničím podložená. A vy, místo abyste je něčím doložil, nebo uznal, že je to jen váš názor, který neumíte ničím doložit, se pořád jenom směšně vykrucujete. To, že pořád melu svou, je způsobené tím, že píšu věci pravdivě – takže to logicky nemůže být v každém komentáři něco jiného. Kdybyste se soustředil na to, co píšu, místo abyste pořád hledal nějaké výmluvy, nemusel bych vám znova opakovat věci, které už jsem jednou napsal, akorát že vy jste je ignoroval.

  • 19. 1. 2022 14:02

    Ladis

    Nevím. Když někdo o sobě bez dalších důkazů tvrdí, že píše "pravdivě", takže "logicky" má přece pravdu, tak jsem na pozoru. To, že svá tvrzení sám popírám, jste si vymyslel vy, když jste demagogicky smíchal více témat do jednoho (smícháním částí z jiných pravd nevznikne automaticky pravda).

    Soustředím-li se k tématu, jste asi poslední člověk na světě, který nezná Edge Chromium. Taky jste tu házel moderní "termity" z CSS a ani si nevšimnete, že od určité verze je v Edge úplně jiný engine ;-) (a to hrotíte podporu funkcí v prohlížečích).

  • 19. 1. 2022 14:49

    Filip Jirsák

    Když někdo o sobě bez dalších důkazů tvrdí, že píše "pravdivě", takže "logicky" má přece pravdu, tak jsem na pozoru.
    Naštěstí jsem napsal něco jiného.

    To, že svá tvrzení sám popírám, jste si vymyslel vy
    Nejdřív jste tvrdil, že WebKit nezaostává a jako příklad jste uváděl skok „jedné major verze“ z IE 6 na IE 8 a IE 9. Pak jste ale uvedl, že IE 6 zaostával.

    Soustředím-li se k tématu, jste asi poslední člověk na světě, který nezná Edge Chromium.
    Zase jste vedle jak ta jedle. Prohlížeč Edge založený na Chromiu samozřejmě znám. Jenom vás opakovaně upozorňuju, že to není ani oficiální a dokonce ani moc používaný název toho prohlížeče – a vy se pořád tváříte, že je nad vaše síly pochopit, že jde o ten název o těch 13 znaků seřazených vedle sebe.

    Taky jste tu házel moderní "termity" z CSS
    Už jsem vám, několikrát psal, že nejde jenom o CSS. A vy to stále ignorujete, akorát si stěžujete, že to opakuju pořád dokola.

    ani si nevšimnete, že od určité verze je v Edge úplně jiný engine ;-)
    Nesmíte ostatní posuzovat podle sebe. Já nejsem tak natvrdlý, jako vy, abych si pletl HTML, CSS a JavaScript. Měl jsem nainstalovaný Edge s jádrem Blink už jako betaverzi, abych si vyzkoušel, jak se bude chovat a jaké v něm budou rozdíly. Pokud jste se domníval, že jsem nevěděl, že Edge přešel na jádro Blink, pak za to může jen vaše špatné čtení textu, které tady opakovaně předvádíte.

  • 19. 1. 2022 15:17

    Ladis

    Vždyť o tom píšu. Mícháte dohromady, co jsem psal o WebKitu a IE, a používáte to jako argument, že lžu jak o WebKitu, tak o IE. A k tomu novému Edgi a chybějícím argumentům - doteď jste nenapsal, jak se mu teda říká - když ne Edge Chromium. Jsem fakt zvědav, snad to není tajný. K tomu CSS, některé ty funkčnosti jsem dělal přes DirectX filtry v IE už před více jak deseti lety. Ale vy mi budete tvrdit, že je to horká novinka, a pokud to prohlížeč neumí nějakým novým způsobem, tak je zastaralý. A jako bonus se vždy pobavím nad vašimi primitivními urážkami ad hominem, namátkou:
    - nesmíte ostatní posuzovat podle sebe
    - já nejsem tak natvrdlý, jako vy
    - pak za to může jen vaše špatné čtení textu, které tady opakovaně předvádíte.

  • 19. 1. 2022 16:23

    Filip Jirsák

    Mícháte dohromady, co jsem psal o WebKitu a IE
    Vy jste ovšem IE uváděl jako důkaz toho, že když to tak dříve bylo s IE, může to tak být v budoucnosti i s WebKitem. Kdybyste si nevymýšlel stále nové a nové nesmysly, třeba byste si lépe pamatoval, co jste vlastně psal.

    A k tomu novému Edgi a chybějícím argumentům - doteď jste nenapsal, jak se mu teda říká - když ne Edge Chromium.
    Omlouvám se, nenapadlo mne, že to nevíte. Říká se tomu Microsoft Edge nebo zkráceně Edge. Pokud je náhodou někdy potřeba zdůraznit, že je řeč o „tom novém Edgi“, používá se buď Edge (založený na projektu Chromium) nebo Edge (jádro Blink) nebo prostě nový Edge.

    K tomu CSS, některé ty funkčnosti jsem dělal přes DirectX filtry v IE už před více jak deseti lety.
    Jo, třeba prefetch, že. To je taková super CSS vlastnost… Ty DirectX filtry vám také určitě náramně dobře fungují v Safari.

    Nějak jste při tom vymýšlení nesmyslů zapomněl, že jsem ty nové vlastnosti, které nepodporuje Safari, jmenoval v otázce, jak neimplementace těchto vlastností v Safari nutí vývojáře psát nativní mobilní aplikace místo webových. Což byl totiž váš původní argument (chápu, to už jste zapomněl) pro to, proč se v Safari neobjevuje implementace nových standardů. Tak byste pro jednou mohl zkusit místo vykrucování odpovědět na jasnou otázku.

    A jako bonus se vždy pobavím nad vašimi primitivními urážkami ad hominem
    Všimněte si takového drobného detailu – že jsem je začal používat až po vás. Říkal jsem si, že je oceníte, když je sám používáte.

  • 19. 1. 2022 16:52

    Ladis

    Máte problém s chápáním psaného textu. Na příkladu IE jsem ukázal zastarávání a na WebKit/Safari umělé omezování.

    Vtipné, sám nevíte přesný název a dáváte mi 3 na výběr. "Microsoft Edge" je nedostatečné jak pro vývojáře, tak pro uživatele (osobně jsem zažil hovor rodičů na telefonické podpoře jejich banky, protože v Edge UWP nefungoval přihlašovací dialog).

    Tak zrovna prefetching jsem používal už v dobách FrontPage. Akorát až teď někoho napadlo to udělat jako HTML atribut. Jinak v těch dobách byl IE většina uživatelů a v ostatních prohlížečích stačilo, aby to fungovalo v základní podobě (i když reálně Firefox apod. ty věci uměly přes standardní HTML/CSS, takže uživatelé o nic nepřišli, a z pohledu vývojáře byl IE ten horší).

    Aktuální webový engine na iOS už je plnohodnotný a rychlý, takže reálně je mnoho aplikací zabalená webová verze (s responzivním vzhledem, aby na mobilu měla optimalizované UI). Ano, pár věcí Apple blokuje a je třeba je obcházet aplikací, např. notifikace (i když ta app je jen zabalená ta webová verze, takže udělat "nativní" app není problém).

    Jinak hlavní důvod, proč aplikace jsou jako nativní (i kdyby jen webová zabalená do nativní) je zisk z reklam (model "Free with Ads"). Protože ty dávají v mobilní app zhruba 2x více peněz než v mobilním webu.

    Není to dětinské? Snížit se na mou úroveň? Nebo takhle odpovídáte normálně?

    19. 1. 2022, 16:55 editováno autorem komentáře

  • 19. 1. 2022 17:37

    Filip Jirsák

    škoda, že vás nenapadlo, že si tady každý může odskrolovat nahoru a přečíst si ten váš komentář:

    To, že WebKit Applu je pozadu, nesouvisí s tím, že je to WebKit. To je prostě politika. Např. IE byl pozadu, protože z politických důvodů se na něm roky vůbec nepracovalo. A když bylo potřeba (když byl moc pozadu), tak během jedné major verze dohnal a v mnoha ohledech předehnal např. tehdejší verzi Firefoxu.

    Vtipné, sám nevíte přesný název a dáváte mi 3 na výběr.
    Jasně, a proto jsem vám dal odkaz s jedním názvem přímo na stránku Microsoftu, abyste si to mohl přečíst tam, když to nevěříte mně.

    Akorát až teď někoho napadlo to udělat jako HTML atribut.
    Jenže to, co dělá ten atribut, dříve udělat nešlo. Nijak. Teda akorát vy jste to používal už při tesání do kamene.

    Není to dětinské? Snížit se na mou úroveň? Nebo takhle odpovídáte normálně?
    Odpovídám tak trollům, aby také ochutnali svou medicínu.

    Poslyšte, nějak záhadně jste zase minul tu otázku, která v mém komentáři byla. Máte hroznou smůlu, stalo se vám to už po několikáté. Takže se zase budu opakovat:

    Jak podle vás komplikuje vývojářům psaní webových aplikací třeba modulepreload, prefetch, CSS content-visibility, CSS gradients, CSS counter styles, plná podpora datetime inputů, URL scroll-to-text?

  • 19. 1. 2022 17:51

    Ladis

    Škoda, že vás nenapadlo, že si tady každý může odskrolovat nahoru a přečíst si, že pomalý vývoj jsem vysvětloval různými příčinami, ukázanými na historii různých prohlížečů.

    Marně jsem se vám snažil vysvětlit, že zkrácené pojmenování "Microsoft Edge" je nedostatečné jak pro vývojáře, tak pro uživatele (osobní zkušenost s bankou!).

    Aha, a jak to ty weby dělaly před více jak deseti lety, když to podle vás nešlo? Tenhle typ vývojářů, že něco "nejde"... Doufám, že svou kariéru web vývojáře nenecháváte pozastavenou, až se odškrtá váš osobní seznam featur ve všech používaných prohlížečích..

    Píšete tak dlouhé komentáře (z mého pohledu o ničem, ale budiž), že se snadno nějaká otázka ztratí. To nevadí, mimochodem jde ji zopakovat i slušně, bez "ochutnávání vlastní medicíny". Takže:

    > Jak podle vás komplikuje vývojářům psaní webových aplikací třeba modulepreload, prefetch, CSS content-visibility, CSS gradients, CSS counter styles, plná podpora datetime inputů, URL scroll-to-text?

    Nijak, vyřešeno. Většina se s tím nesetká - ani v lowlevel programování, natož highlevel, kde jsou od tohohle skryti frameworky a knihovnami. Jediný, co uznávám, je lepší podpora čteček pro slabozraké.

  • 19. 1. 2022 18:11

    Filip Jirsák

    Škoda, že vás nenapadlo, že si tady každý může odskrolovat nahoru a přečíst si, že pomalý vývoj jsem vysvětloval různými příčinami, ukázanými na historii různých prohlížečů.
    Není nutné skrolovat, já jsem váš komentář citoval. Škoda, že jste to přehlédl.

    Marně jsem se vám snažil vysvětlit, že zkrácené pojmenování "Microsoft Edge" je nedostatečné jak pro vývojáře, tak pro uživatele (osobní zkušenost s bankou!).
    Ano, vysvětlovat nesmysly bývá marné. Tak nevysvětlujte věci, kterým nerozumíte, vraťte se k mému komentáři o názvech a nastudujte si, jak to s těmi názvy je. Bude to chtít pekelné soustředění – musíte rozlišit mezi oficiálním názvem (na který jste se ptal) a upřesněním, které může být v některých případech potřeba. Považte, že někdy vývojářům nestačí ani název Chrome, ale chtějí vědět třeba ještě verzi! Což je ostatně návod i pro uživatele a také pro vývojáře, co mají chtít – uživatel nemusí být odborník na webový vývoj a vědět, která verze je která. Stačí, když řekne verzi Edge – a vývojář z verze pozná, zda se jedná o starý Edge na jádru EdgeHTML nebo o nový Edge na jádru Blink. Kdybyste tápal, jak to z čísla verze poznat, poradím vám (ale nezaručuju, že to pochopíte).

    Aha, a jak to ty weby dělaly před více jak deseti lety, když to podle vás nešlo?
    Jednoduše – nedělaly to. Jak před třiceti lety prohlížeče přehrávaly video? Také nijak – nešlo to.

    Píšete tak dlouhé komentáře (z mého pohledu o ničem, ale budiž), že se snadno nějaká otázka ztratí.
    Jasně, vy dalších pět komentářů melete o něčem, co bylo součástí té otázky, ale otázku jste přehlédl.

    Nijak, vyřešeno.
    Výborně, takže tím padá váš argument, že Safari neimplementuje nové standardy jen kvůli tomu, aby vývojáři byli nuceni vyvíjet nativní aplikace, na kterých Apple vydělává.

    19. 1. 2022, 18:11 editováno autorem komentáře

  • 19. 1. 2022 18:31

    Ladis

    Já jsem ten, kdo tu vysvětluje věci, kterým nerozumí? Tak vás zkusím dovzdělat: Před 30 lety teprv Microsoft přidal TCP/IP do Windows 3.x (když celou dobu mluvím o 10 letech, dokonce i ve vaší citaci, proč jste se snažil svůj argument "posílit" 30 lety? demagogie?). Před 20 lety byl na Macu QuickTime a následně Windows Media Video (WMV) na Windows. Oficiální pluginy do prohlížečů byly vytvořeny pro oba OS. Před 10 lety se používal Flash a teď se používá HTML5. Roky uvádím zhruba na dekády, nebudu googlit na Wikipedii přesná čísla a vaše slovíčkaření mě beztak nezajímá.

    PS: Ještě před 2 roky naši němečtí zákazníci požadovali funkčnost web aplikace i v IE (aplikace jej podporovala, ale novou úpravu jsem v něm zapomněl otestovat). Takže váš problém s features máte obecně, nezávisle na prohlížeči (např jak jsou všechny prohlížeče na současném Debianu zastaralé, do jednoho - byla to nedávno taková menší "aféra" ve světě Linuxu).

  • 19. 1. 2022 19:12

    Filip Jirsák

    Já jsem ten, kdo tu vysvětluje věci, kterým nerozumí?
    Přesně tak.

    Tak vás zkusím dovzdělat: Před 30 lety teprv Microsoft přidal TCP/IP do Windows 3.x (když celou dobu mluvím o 10 letech, dokonce i ve vaší citaci, proč jste se snažil svůj argument "posílit" 30 lety? demagogie?). Před 20 lety byl na Macu QuickTime a následně Windows Media Video (WMV) na Windows. Oficiální pluginy do prohlížečů byly vytvořeny pro oba OS. Před 10 lety se používal Flash a teď se používá HTML5.
    Zkusil jste to, nevyšlo to. Že nezvládnete už porovnání dvou čísel do stovky je trochu smutné, ale měl jsem to čekat.

    Ještě před 2 roky naši němečtí zákazníci požadovali funkčnost web aplikace i v IE
    Vy jste už před dvěma roky (nebo něco málo míň, asi to nepíšete na den přesně) mohli podporu IE zrušit? Tak to gratuluju. Bohužel je příliš mnoho míst, kde se IE používá dodnes.

    Takže váš problém s features máte obecně, nezávisle na prohlížeči
    Rozdíl je v tom, že IE už pár let míří tam, kam patří – a pokud je někde ještě potřeba, dá se říct uživatelům, aby používali Edge, a zobrazit staré systémy pomocí jádra IE (původního Tridentu). Naproti tomu Safari má stále podstatně víc uživatelů, než IE, ale hlavně na iOS nic jiného není a z rozhodnutí ó Apple tam ani nic jiného být nemůže. Takže weboví vývojáři už jsou zase rukojmí jedné velké firmy, která sice nemá podíl na trhu takový, jako měl Microsoft v dobách IE 6 – ale ono je to svým způsobem jedno, protože iOS prostě ignorovat nemůžete, a je jedno, jestli má na celém trhu 15 % nebo 95 %.

    jak jsou všechny prohlížeče na současném Debianu zastaralé, do jednoho
    A pak že je Debian zastaralý. Uživatelé Debianu mají už teď to, kam uživatelé Applu teprve míří.

  • 19. 1. 2022 20:13

    Ladis

    Zkusil jste to, nevyšlo to. Že vás to slovíčkaření baví. "Před více jak 10 lety" skutečně pro normální lidi neznamená 11 až 99. Ani se nedržíte svých myšlenek - nejprv kritizujete, že Apple přidává funkce pomalu, a pak potvrzujete, že stejně musíte řešit i hodně staré prohlížeče. Jinak jak je Safari na iOS jediné webové jádro, tak to má samozřejmě svá pro a proti. Pro uživatele Apple převažují ta pro a jsou ochotni platit prémiovou cenu za tento user experience. (Před několika měsíci např na Androidu přestalo fungovat webové jádro Googlu, čímž rozbilo spoustu aplikací - ty jak jsem psal, že jsou zabalené webové; sice narozdíl od iOS si aplikace může tahat vlastní webové jádro, ale to znamená plus cca 100 MB na disku a zpožděné bezpečnostní aktualizace, někdy vydané jen v rámci nových funkcí aplikace.)

  • 19. 1. 2022 20:43

    Filip Jirsák

    Před více jak 10 lety
    Jenže já jsem psal o 30 letech. To je víc než deset let. Docela o dost víc než deset.

    nejprv kritizujete, že Apple přidává funkce pomalu, a pak potvrzujete, že stejně musíte řešit i hodně staré prohlížeče
    Jenže prohlížeč, který má zastoupení nula nula nic a jeho uživatel může používat jiný prohlížeč, můžu řešit jinak, než prohlížeč, který má 15 % a uživatel nemá jinou možnost.

    Pro uživatele Apple převažují ta pro a jsou ochotni platit prémiovou cenu za tento user experience.
    S tím, že je to pro všechny uživatele Applu výhoda, bych byl velmi opatrný. S jistotou můžeme říct akorát to, že to pro ně není tak velká nevýhoda, aby odešli jinam.

    narozdíl od iOS si aplikace může tahat vlastní webové jádro, ale to znamená plus cca 100 MB na disku
    No tak ono hlavně nedává smysl tahat si vlastní jádro prohlížeče, když vám systém poskytuje nejnovější jádro Chrome. Leda byste chtěl vlastní nastavení, ale kolik aplikací něco takového potřebuje? Jiné jádro má smysl pro prohlížeče, když je to něco, čím se může prohlížeč odlišit. Ale běžná aplikace fakt nemá důvod si na novější než prehistorické verze Androidu tahat vlastní jádro.

  • 19. 1. 2022 21:22

    Ladis

    > Jenže já jsem psal o 30 letech. To je víc než deset let. Docela o dost víc než deset.
    Tak zaprvé, já začal s 10 lety, a vy - až ve snaze na mě bezdůvodně útočit - jste to zvýšil na 30 let. Přesto jsem vám řekl historii i od té doby.

    IE měl v cílovkách mnoha firem dlouho víc procent, než má dnes iOS (viz příklad naší firmy). A je pěkné, že uživatel může použít jiný prohlížeč, ale jak zařídíte, aby to udělal? To není tak jednoduché, u některých uživatelů dokonce nemožné. Dál bych se do iOS nepouštěl - stejně tak bych mohl bagatelizovat důvody používání vaší oblíbené platformy. Zajímavost: pro testování Safari na macOS a iOS nepotřebujete Mac - stačí nainstalovat macOS do VM a do něj ještě Xcode pro iOS Simulator. Jinak pokud Safari/iOS tak nenávidíte, tak těch 15 % uživatelů můžete oželet, ne? Drží vám někdo pistoli u hlavy?

    > když vám systém poskytuje nejnovější jádro Chrome
    Ehm, prosím, kde? Není na Windows, není na macOS, není na Linuxu, není na iOS, není na TV, není na herních konzolích - ba dokonce není ani na Android telefonech bez služeb Google, např. kde to zakázala vláda USA (Huawei) nebo kde lidi chtěj maximální soukromí ("degoogled" Android). A jako bonus jsem uvedl příklad, kdy jádro Chrome bylo před několika měsíci několik dní rozbité, a ty aplikace nefungovaly.

  • 19. 1. 2022 21:57

    Filip Jirsák

    30 let nebyla reakce na vašich deset let, ale na vaši mylnou představu, že všechno, co lze dělat v dnešním prohlížeči, šlo dělat i dříve. Síťové záležitosti jsou na vás evidentně moc komplikované, ale doufal jsem, že přehrávání videa pochopíte.

    Abyste se v mých komentářích lépe orientoval – takové ty bláboly psané kurzívou, které jsou před mým textem, to jsou citace vašich komentářů, na které následně reaguju. Lidem to pomáhá zorientovat se, k čemu přesně v předchozím komentáři se moje odpověď vztahuje.

    Internet Explorer se často používal v enterprise sféře, protože na tom běžely interní systémy a byl to jediný nainstalovaný prohlížeč. Použití Edge místo Internet Exploreru pro moderní weby lze v takovém prostředí vynutit pomocí Group Policy, což je záležitost administrace sítě.


    – Před několika měsíci např na Androidu přestalo fungovat webové jádro Googlu, čímž rozbilo spoustu aplikací - ty jak jsem psal, že jsou zabalené webové;

    – když vám systém poskytuje nejnovější jádro Chrome

    – Ehm, prosím, kde? Není na Windows, není na macOS, není na Linuxu, není na iOS, není na TV, není na herních konzolích
    Já vám nevím – když na Androidu, tak že by na Androidu?

    A jako bonus jsem uvedl příklad, kdy jádro Chrome bylo před několika měsíci několik dní rozbité, a ty aplikace nefungovaly.
    Vide, takže si to pamatujete. A to jste při té první půlce odstavce trpěl ztrátou paměti, pak jste omdlel, probral se, rozpomněl se a napsal poslední větu? Máte to fakt těžké, dokazovat, že já jsem troll a vy píšete seriózně míněné komentáře, když se vám při psaní dějí takovéhle nemilé příhody.

  • 19. 1. 2022 22:19

    Ladis

    > 30 let nebyla reakce na vašich deset let, ale na vaši mylnou představu, že všechno, co lze dělat v dnešním prohlížeči, šlo dělat i dříve...

    Potvrzujete, že jste si těch 30 let vymyslel. A historii, že to video *šlo* přehrávat, jsem vám celou odvyprávěl. Skutečně už jen mlátíte prázdnou slámu. Čeho chcete dosáhnout?

    Dobře, tak jste se naučil citace. Víte ale, že není třeba citovat všechno? Přijdete mi jako ten typ, co potřebuje "rozsekat" každou větu protivníka.

    IE s námi zůstává i nadále - jako webové jádro v Edge Chromium (mimochodem uvádím celý název, protože v Edge UWP není, a ten je stále na některých PC). Jak správně podotýkáte, kvůli firemním intranetům.

    >> – Ehm, prosím, kde? Není na Windows, není na macOS, není na Linuxu, není na iOS, není na TV, není na herních konzolích

    > Já vám nevím – když na Androidu, tak že by na Androidu?

    Když už se chlubíte, že umíte citace, tak příště aspoň pořádně. Kdybyste tu větu neusekl v půlce (za "herních konzolích"), tak jste se dozvěděl, že existují telefony s Androidem bez služeb Google, jejichž součástí je i jádro Chrome. A že je to např. potenciálně miliarda uživatelů v Číně...

    Váš poslední odstavec už vypadá jak nějaká schizofrenie. Doporučuju na netu neviset na moje reakce, ať vám nepraskne žilka.

  • 19. 1. 2022 22:37

    Filip Jirsák

    A historii, že to video *šlo* přehrávat, jsem vám celou odvyprávěl
    Já vím. Falírují vám v tom jenom ty počty. Až zjistíte, co je víc, zda 20 nebo 30, pochopíte to.

    Dobře, tak jste se naučil citace. Víte ale, že není třeba citovat všechno? Přijdete mi jako ten typ, co potřebuje "rozsekat" každou větu protivníka.
    Lidem to pomáhá, aby věděli, na co reaguju. Vám nepomůže nic.

    Kdybyste tu větu neusekl v půlce (za "herních konzolích"), tak jste se dozvěděl, že existují telefony s Androidem bez služeb Google
    Mně úplně stačilo, že jsem se dozvěděl, že existují mobily s Androidem s Windows, s macOS, s Linuxem, s iOS…

    Ostatní implementace WebView na Androidu jsou také založené na posledních verzích Blinku, takže mohou být maximálně pár verzí pozadu. WebView v Androidu 4.4 byla tragédie, ale pak se tahle větev zahodila, přešlo se na jádro Chrome – a je jednou, že i WebView od Googlu je teď už zase samostatné, nezávislé na Chromu. Pořád je to (WebView i prohlížeč) z hlediska fungování plus mínus to samé.

  • 19. 1. 2022 23:00

    Ladis

    A co jste nepochopil? Tak stručně: 1) před 30 lety přišel TCP/IP stack do Windows 3.x (když se tedy chlubíte těmi znalostmi sítí), 2) před 20 lety se používaly pluginy QuickTime a WMV, 3) před 10 lety se používal plugin Flash, 4) dnes se používá HTML5 (a není to tak, že dokud nějakou funkčnost neumí čisté HTML, že to znamená, že to prohlížeč neumí vůbec).

    Ehm, víte, že skutečně existovaly mobily s Windows (populární např. zde v Evropě, včetně Česka), a jsou i mobily s Linuxem? Každý den se člověk dozví něco nového, není to paráda?

    To je hezké, že je WebView nezávislé na Androidu (když většina zařízení nedostává aktualizace). Ale za cenu, že je závislé na službách Googlu, čímžto bez nich nefunguje (domnívám se tedy, že na většinu telefonů bez GMS tam tu knihovnu Číňani nakopírovali, aby aplikace nějak fungovaly, ale samozřejmě bez Google Play zapomeňte na aktualizace):
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.webview&hl=cs&gl=US

  • 19. 1. 2022 23:26

    Ladis

    > domnívám se tedy, že na většinu telefonů bez GMS tam tu knihovnu Číňani nakopírovali, aby aplikace nějak fungovaly, ale samozřejmě bez Google Play zapomeňte na aktualizace

    Očekávám shitstorm slovíčkaření hodný Filipa Jirsáka, že to tam teda nějak funguje a výrobci aplikací se na webview můžou 100% spolehnout. To jsem si ale naběhl ;-) (Pro info: I spousta ostatních funkcí tam je nějak dolepená, např. microG. Jinak samozřejmě já jsem proti této praktice Googlu, aby Android bez služeb Google fungoval co nejhůř.)

  • 20. 1. 2022 8:33

    Filip Jirsák

    A co jste nepochopil?
    Že vaše zásoba nesmyslů, které dokážete napsat, je neomezená.

    1) před 30 lety přišel TCP/IP stack do Windows 3.x (když se tedy chlubíte těmi znalostmi sítí), 2) před 20 lety se používaly pluginy QuickTime a WMV
    Vy jste vycházel z toho, že vše, co mohou tvůrci webových stránek na webu udělat dnes, mohli udělat kdykoli dříve. já jsem kontroval tím, že před 30 lety nebylo možné na webové stránce přehrávat video. Vy to už po několikáté rozporujete argumentem, že před dvaceti lety se používaly pluginy QuickTime a WMV. Z toho plyne, že podle vás bylo před dvaceti lety dříve, než před třiceti lety.

    Ehm, víte, že skutečně existovaly mobily s Windows (populární např. zde v Evropě, včetně Česka), a jsou i mobily s Linuxem?
    A víte vy, že „systém s Androidem“ je něco jiného než “mobil“?

    Každý den se člověk dozví něco nového, není to paráda?
    Ani ne. To, že když jste přistižen při tom, že jste napsal nesmysl, reagujete na to dalším nesmyslem a doufáte, že se nikdo nepodívá, co jste napsal původně – to pro mne není žádná novinka. Tohle praktikujete od začátku diskuse.

    LZ: Před několika měsíci např na Androidu přestalo fungovat webové jádro Googlu, čímž rozbilo spoustu aplikací - ty jak jsem psal, že jsou zabalené webové;

    FJ: když vám systém poskytuje nejnovější jádro Chrome

    LZ: Ehm, prosím, kde? Není na Windows, není na macOS, není na Linuxu, není na iOS, není na TV, není na herních konzolích

    FJ: Já vám nevím – když na Androidu, tak že by na Androidu?

    LZ: Ehm, víte, že skutečně existovaly mobily s Windows (populární např. zde v Evropě, včetně Česka), a jsou i mobily s Linuxem?

    Vážně si myslíte, že je problém usledovat, že jste v tomhle vlákně diskuse začal psát výhradně o Androidu – a když jsem vás usvědčil, že jste o Androidu napsal nesmysl, začal jste se vykrucovat, že existují jiné OS (kterých se ale vaše tvrzení netýkalo)?

    Ta vaše metoda není moc objevná. Když se ukáže, že jste napsal hloupost, snažíte se to zamaskovat – a napíšete ještě větší hloupost.

    Tak si užijte váš poslední komentář, můžete třeba v souvislosti s Androidem přijít s objevem, že existovaly telefony s rotačním číselníkem. Už mne to vaše trolení nudí.

  • 20. 1. 2022 16:48

    Ladis

    Takže se už zmůžete jen na urážky? Argumenty došly? To vaše slovíčkaření je šílené - krásná ukázka za všechny:

    > Vy jste vycházel z toho, že vše, co mohou tvůrci webových stránek na webu udělat dnes, mohli udělat kdykoli dříve. já jsem kontroval tím, že před 30 lety nebylo možné na webové stránce přehrávat video. Vy to už po několikáté rozporujete argumentem, že před dvaceti lety se používaly pluginy QuickTime a WMV. Z toho plyne, že podle vás bylo před dvaceti lety dříve, než před třiceti lety.

    Začalo tím, že jsem řekl, že funkčnost těch dnešních fičur v HTML/CSS jsme zvládaly už před více jak deseti lety (to si každý může zkontrolovat přečtením dřívějších komentářů). Vy sám jste to roztáhl na 30 let, aby jste mohl vytvořit jakože protiargument, že to nešlo. Tak jsem vám řekl historii internetu a multimédií ve webových prohlížečích, abyste se dovzdělal.

    Ano, před 30 lety to nešlo, protože to ještě internet na PC nefungoval! Microsoft teprve implementoval TCP/IP stack do Windows 3.x a lidi byly rádi za FTP apod. On dokonce ještě neexistoval HTML! Každý si to může ověřit na Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/HTML ("Initial release: 1993; 29 years ago"). To je jako, kdybyste řekl, že nemám pravdu, protože před 100 lety videa na webových stránkách nefungovala - a nelhal byste ;-)

    Pak už se v tom jen zamotáváte, Např. jak mám chápat, že "A víte vy, že „systém s Androidem“ je něco jiného než “mobil“?" A co to teda je?

    > Ta vaše metoda není moc objevná

    Ta vaše taky ne. Vložíte mi argument, který jsem neřekl, abyste měl co rozporovat. Viz výše příklad na Web/HTML a videa.

  • 17. 1. 2022 12:37

    neřeknu

    pěkné, na druhou stranu jen sebevrah zůstává přihlášen na google sr**čk**ch a nepoužívá privátní režim. Osobně, do normálního režimu Safari se vracím, jen pokud si něco rozečtu a to mít v historii. Jinak na 99.9% používání Safari vše privátní okno a co web to nový tab

  • 17. 1. 2022 14:41

    Lajci

    "Chyba se uplatní také v anonymním režimu."
    Vies si to aj otestovat? alebo privatnym rezimom je myslene daco ine? (nevlastnim Apple)

  • 17. 1. 2022 19:18

    Křišťan Surname

    Stránka otevřená v anonymním okně si přes IndexedDB vyčte seznam stránek otevřených v ostatních, ne-anonymních oknech. Včetně ID vašeho google účtu, například :-)

    A nepotřebujete Apple, zkoušel jsem to dnes v různých free software prohlížečích s webkitem (epiphany, midori, badwolf) a všechny jsou zranitelné, včetně několikařádkového webkit dema v pythonu.

  • 17. 1. 2022 15:17

    skunkos

    "Uživatelé iOS bohužel jiný prohlížeč použít nemohou."

    Co to sak**? To je na tom tedy Applí ekosystém ještě hůře, než jsem čekal. Tfuj, pracky od toho pryč.

  • 17. 1. 2022 17:57

    Ondro

    Je to dvojsecna zbran. Na jednej strane to mas viac pod kontrolu(homogenne prostredie -mensia sanca na problemy) ale na druhej strane sa to da jendoduchsie zneuzit alebo obmedzit konkurenciu a vyvoj.

    Predstav si seba a vyvojara, tiez by si sa snazil obmedzit podporu rozneho SW/HW v svojom produkte. Je to lacnejsie, rychlejsie a menj moznych problemov. To napadne kazdeho ale je tam tenka ciara na druhu stranu k zneuzivaniu.

  • 17. 1. 2022 18:22

    cc

    Pamatuje někdo internet explorer a jeho integraci ve Windows? Je zajímavé, že u MS to byl veliký problém, i když MS nijak neblokoval používání jiných prohlížečů, ale u Apple takové chování nikomu nevadí...

  • 17. 1. 2022 18:40

    Filip Jirsák

    Apple neblokuje používání jiných prohlížečů, jenom používání jiného jádra. Určitý smysl to dává. Prohlížeč je v systému velmi podstatná komponenta, možná má v iOS dokonce nějaká speciální oprávnění, aby mohl fungovat co nejlépe. Je logické, že se Apple bojí toho, že jiná jádra budou implementována špatně, budou žrát baterku a uživatelé si pak budou stěžovat na Apple, že jejich mobil nic nevydrží. Druhá věc je, že jim to prochází. A třetí, že Safari je po klinické smrti Internet Exploreru technologicky nejzaostalejší prohlížeč.

  • 17. 1. 2022 19:06

    Ink

    Tak hlavně podíl Windows se blížil monopolu, zatímco iPhone je stále ještě v menšině. Buďme rádi, že máme aspoň ten Android, který je otevřenější.

  • 17. 1. 2022 21:07

    Ladis

    Když to bereš regionálně, tak v Evropě měl většinu Symbian a pak hodně velký podíl měly i WindowsPhone (měl jsem všechny verze - 7.x, 8.x, 10 a se slzou v oku vzpomínám, jak byly skvělý - když nepočítám množství aplikacím). Jak už tu bylo řečeno, na iOS můžeš mít libovolný prohlížeč (např. pro synchronizaci záložek, otevřených karet, hesel, ...). Akorát jádro musí mít od Apple (kvůli výkonu, výdrži na baterii., stabilitě, bezpečnosti atd.)

  • 18. 1. 2022 7:19

    oss

    Ale to, ze tam musi byt jedno jadro je este horsie ako keby tam musel byt jeden prehliadac. Lebo clovek ma iluziu vyberu, ale je to len iluzia.