Hlavní navigace

Číňan uvězněn za prodej software na obcházení Velkého čínského firewallu

6. 9. 2017

Sdílet

Deng Jiewei z města Dongguan v čínské provincii Guangdong dostal u čínského nejvyššího soudu devět měsíců nepodmíněně za prodej VPN software, který sloužil k obcházení Velkého čínského firewallu. Ten blokuje přístup k mnoha internetovým zdrojům jako jsou Google, Facebook, Twitter, Tumblr či Dropbox.

Někteří uživatelé se pochopitelně snaží omezení obejít pomocí VPN, vláda ale počátkem letošního roku vyhlásila hon na podobné služby, které nově mohou fungovat jen s oficiálním schválením. To dostalo většinu podobných služeb do ilegality, na což doplatil také Deng. Ten si se svým partnerem na prodeji software vydělal jen 2138 dolarů, tedy žádné jmění.

Jeho řešení ale dovolovalo navštěvovat zahraniční weby, které nebyly dostupné z místních IP adres. Byl uznán vinným z ilegálního ovládání postupů v počítačových informačních systémech. Uvězněn byl už v březnu, ale dokumenty se na veřejnost dostaly teprve nyní.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.