Hlavní navigace

Čínská SMIC úspěšně vyrobila první 7nm čipy

21. 10. 2020

Sdílet

Intel wafer Autor: Steve Jurvetson, podle licence: CC BY-SA 2.0

Studená válka mezi USA a Čínou, která připisuje na americký sankční seznam další a další čínské společnosti, akcelerovala v Číně vývoj nových výrobních procesů. Nějakou dobu kolují internetem informace o tom kterak čínské společnosti přetahují experty na výrobní procesy z tchaj-wanské společnosti TSMC, kdy nabízejí dvojnásobný až trojnásobný plat oproti TSMC.

Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Čínská společnost SMIC má za sebou první úspěšný tape-out 7nm čipů a dokonce hlásí, že čipy pro společnost Innosilicon byly vyrobeny a fungují. Oproti dosavadní 14nm výrobní technologii hlásí SMIC výrazné zlepšení parametrů čipů a dodává že zatím se nedaří dosahovat dostatečně vysokých frekvencí oproti konkurenci což nepochybně znamená Samsung a TSMC.  

Lze samozřejmě předpokládat že zatím jde o malé a jednoduché čipy, ale uvidíme kam to Čína dotáhne za rok či dva. Prozatím nejde o EUV litografii.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.