Hlavní navigace

Čínské prodeje mobilů po šesti letech poprvé mírně klesly

11. 5. 2015

Sdílet

Čína je dlouhodobě tahounem v oblasti chytrých telefonů, nejen že se jich tu většina vyrábí, ale řada výrobců zde přímo vznikla a sídlí. IDC informuje o tom, že poprvé po šesti letech došlo k mírnému propadu prodejů chytrých telefonů v Číně. Meziročně jde o 4% pokles na 98,8 milionů kusů za první čtvrtletí roku, proti předchozímu čtvrtletí činí pokles 8 %.

Pravděpodobně za to může nasycení trhu, na kterém většinu prodaných přístrojů tvoří právě chytré telefony. Stejně jako v jiných vyspělých zemích již tedy většina zájemců chytrý telefon má a úkolem firem je nyní zákazníky přesvědčit, že existuje důvod k inovaci. To ovšem předpokládá zásadnější technologický vývoj.

Podle IDC nemůžeme v letošním roce čekat nějaký zásadní skok, i když se firmy snaží situaci zvrátit několika různými strategiemi: vytváření nových značek (Huawei má Honor, ZTE zase Nubia), přesun do vyššího tržního segmentu, alternativní prodejní kanály či přesun prodejů do jiných zemí – třeba rozvíjející se Indie.

V současné době jsou v Číně nejčastěji nakupovány telefony výrobců Apple, Xiaomi, Huawei, Samsung a Lenovo. Ti dohromady tvoří 60 % tamního trhu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.