Hlavní navigace

Čínský výrobce mobilů ZTE pozastavil činnost, důvodem je sedmiletý zákaz v USA

11. 5. 2018

Sdílet

ZTE

Jeden z největších světových výrobců mobilních telefonů, společnost ZTE, pozastavila svou hlavní činnost. Důvodem je sedmiletý zákaz dodávek komponent od amerických firem, který na značku minulý měsíc uvalily úřady Spojených států. Těm se nelíbí, že firma porušuje exportní zákony tím, že dodávala zboží do Íránu. Firma se snaží dosáhnout zmírnění či zrušení zákazu.

Velké technologické společnosti jako ZTE, Huawei, Ericsson či Nokia, jsou přímo závislé na dodávkách komponent od amerických firem Qualcomm nebo Intel. Ty je zásobují až třetinou dílů potřebných pro výrobu koncových zařízení. Pro ZTE bude velmi těžké zůstat konkurenceschopným, i kdyby se jí podařilo najít alternativní zdroj součástek mimo Spojené státy. Jednou z oslovených firem je tchajwanský Mediatek.

Zákaz dále komplikuje čínsko-americké obchodní vztahy a důsledky dopadnou i na uživatele ZTE. Firma sice tvrdí, že dostojí všem zákonným závazkům, ale už nezveřejnila informace o tom, zda bude pokračovat v dodávkách aktualizací operačních systémů ve svých telefonech. Firma navíc přišla o licenci k operačnímu systému Android, která jí umožňuje do svých přístrojů instalovat aplikace od Google, včetně obchodu Play.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.