Hlavní navigace

Členka Německé pirátské strany proti ilegálnímu šíření své knihy

19. 9. 2012

Sdílet

Julia Schramm je výraznou členkou Německé pirátské strany a po úspěších se svým blogem a dalšími články se rozhodla vydat vlastní knihu. Dlouhodobě přitom kritizuje „obsahovou mafii“ a označuje termín „intelektuální vlastnictví“ jako „nechutný“. Tak to alespoň bylo do vydání její knihy s názvem „Click Me: Confessions of an Internet exhibicionist“. Ta se objevila na internetu ještě předtím, než ji začalo vydavatelství Random House oficiálně prodávat.

Logo Německé pirátské strany

Vydavatel okamžitě zakročil a na základě DMCA nechal z mnoha služeb (včetně Dropboxu) obsah knihy odstranit. TorrentFreak píše, že jde o velký fail, když hlasitá zastánkyně svobodného šíření autorských děl zprostředkovaně bojuje proti jejich distribuci mezi uživateli.

Julia Schramm podepsala s vydavatelstvím smlouvu na 100 000 eur, která jí a komukoliv dalšímu zakazuje šíření díla. Autorka sama se brání, že je stále možné některé části knihy a další texty číst na jejím blogu. Knihu prý pro veřejnost uvolní za deset let, až platnost smlouvy vyprší.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.