Hlavní navigace

Clonezilla live 2.7.3-19 vylepšuje podporu RAIDu i LVM

24. 8. 2021

Sdílet

Hlavička disku HDD

Oblíbená live distribuce pro klonování disků v nové verzi přechází na základ založený na Debianu Sid ze dne 17. srpna 2021. Jádrem je zde LTS Linux 5.10.46–1 (v rámci této LTS řady je nyní aktuální verzí 5.10.60 vydaná 18. srpna).

Nástroj ocs-restore-mdisks podporuje použití wildcard jako názvu zařízení a přidává použití volby all pro všechny ne-vytížená zařízení (odpočet je nově 15 sekund místo původních 7). Pro některé nástroje přidává použití voleb -bm a -em (beginner/expert mode), bitlocker zařízení lze přimountovat jako image repository, přidán je mechanismus čištění RAID metadat na disku (v nástroji ocs-clean-disk-part-fs), vylepšen mechanismus pro zvětšení LVM při zapnutém -k1 (plus nový program ocs-expand-lvm. Partclone podporuje volbu --force--rescue.

Mezi opravami chyb najdeme vylepšený mechanismus pro rozhodování, zdali je dané /dev/md* disk, nebo oddíl. Nástroj update-efi-nvram-boot-entry by měl kontrolovat přítomnost shimx64.efi před grubx64.efi. A nakonec je opravena chybná detekce u ntfsclone  bez kompresního obrazu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.