Nesouhlasím. Požadovat otevřený a rovný přístup při distribuci ovladačům, ať už jsou od kohokoliv mi nepříjde jako házení klacků pod nohy.A kolik firem to už udělalo? Myslím si, že lepší správa proprietárních ovladačů je nutnost.
Nemyslím, si ano to, že v případě jiného přístupu by se výrobci HW najednou začali hromadně hrnout do vývoje ovladačů pro Linux.To sice ne, ale alespoň by to ušetřilo nervy uživatelů, jejichž HW už je v Linuxu podporován.
Podle mě je to prostě jen o trhu. Když bude trh pro Linux dostatečně velký, oni si výrobci zvyknou a přizpůsobí se.A nebo budou dělat to co doposud. Úplně se na Linux vybodnou. Např. nechápu proč binární modul může přesně jen s tou verzí proti které byl kompilován.
HodněWow, osobně jsem čekal, že tento projekt skončí stejně tak rychle jak započal a po pravdě řečeno toto mě do docela překvapilo. Jenže ne všechny firmy sdílí tento názor a odmítli dodat nebo jakkoliv podpořit OS ovladače (nVidia,Atheros,...) a právě s nimi je problém. Sice existují už i pro ně projekty, které se snaží na základě reverse engineeringu vytvořit otevřené ovladače, ale ani ty nejsou samospasitelné(kupř. na novém stroji s ethernetovou kartou od nvidie se používá právě re vytvořený driver forcedeth.Jenže se na nových čipech změnil styl uložení MAC adresy a výsledkem je, že mi to při každém startu přiřadí náhodnou MAC. Samozřejmě už je to opraveno, jenže než se na to přišlo a dostalo se to až do jádra...a díky tomu, že třeba takové Ubuntu používá v jednom vydání stále jedno jádro se pro mě vyřadilo ze hry min. do dalšího vydání). A jelikož už i vytvářejí a spravují vcelku funkční uzavřené ovladače, bylo by škoda jich nevyužít. Dokud na GNU systémech je pro váš HW otevřený ovladač je to báseň, ale pokud ne, peklo teprve začíná.
Protože stabilní API pro binární ovladače je nesmysl.Na toto budu reagovat až zítra, trošku to zpracuji.
A existuje OS, kde to funguje?To opravdu netuším, ale pokud ne, mohl by být zase v něčem Linux první
Takze ABI stabilne ako hovado.V případě, že bych byl normální člověk a měl na výběr mez stabilním systémem kde mi nebude fungovat můj HW a systémem méně stabilním kde je plná podpora mého HW, je snad jasné co si vyberu.(Ještě, že nejsem "normální člověk") A to aby tady snad je od toho aby při pádu driveru sebou nevzal celý systém.
Protože stačí, aby zakázal přerušení a zacyklil se.K tomu by ale neměl mít binární driver vůbec právo.
Navíc pokud má s jádrem společný paměťový prostor, segfault znamená kernel panic.Zrovna jsem prodělal segfalut madwifi ovladače(mám ho i výpisem, jestli budete chtít). Zvláštní je, že jádro stále frčelo dál…
A mimochodem tyhle ruzne "programy" umoznuji treba taktovani grafikyA neměl by se spíše o taktování grafiky start driver?
ruzne vyvazeni mezi kvalitou a vykonemTím probůh myslíte co?
pouziti ruznych typu filtrovani atpZase práce pro ovladač grafické karty.
coz ale pravda neni v linuxu moc jak pouzit.Proč?
samozrejme ze to dela ovladac, ale jak ma ovladac vedet co uzivatel chce nastavit??Samozřejmě netvrdím opak, ale nemusí ihned zasvinit celý systém v podobě ikon do lišty, položkou ovládací centrum v každém menu, službami a aplikacemi ihned po startu, atd.(předpokládám ,že se stále bavíme nVidi). Např. v Linuxu má nVidia také nastavovací program zvaný nvidia-settings, což je jen jedna aplikace a spouští se v případě kdy si ji vyžádám. Žádné služby ihned po spuštění, žádné systray ikony a bůh ví co ještě. Naprosto mi to vyhovuje a myslím si, že by si z toho měla vzít příklad i Win verze tohoto programu.
pravda v linuxu by na to byl nejspis nejaky uzasny konfigurak nekde hluboko v /etc pripadne obskurni commandlineJeden můj známý si pod stromeček nadělil novou grafickou kartu. GeForce 7300. Na mě padl úkol grafiku nainstalovat a nastavit. No a jelikož GeForce 7300 není zrovna výdobytek moderní doby, doinstaloval jsem ještě nTune a jal se jemného taktování. Jelikož jsem to nestihl (otravovat lidi ještě na vánoce) šel jsem domů. Další den mi známý volal, že se mu rozhodí obraz při startu a celý systém zamrzne. "Zase nějaká blbost co si BFU neumí nastavit", říkal jsem si. Zjistil jsem, že známý si zkoušel sám nataktovat grafiku a asi to přehnal, protože po přihlášení uživatele se z obrazu stal nějaký typ abstraktního umění a systém opravdu zamrzl. Půl království bych za takovíto úžasný konfigurák nebo nějakou obskurní commandline dal. Opravdu nevím který user-space program zasílá ovladači nastavení taktu grafiky, ale nepomohlo ani vypnutí všech aplikací po startu(pomocí msconfig), ani vypnutí téměř všech služeb(services.msc) ani stavění se na hlavu. Dokonce jsem zkusili přepnout vstup na integrovanou grafiku a po startu to v tom nVidia control centru nastavit, ale žádné nVidia control centrum nebylo, jelikož nebyl zapnut výstup do nVidia grafiky.
vyvazeni vykonu a kvality zobrazeni - proste zapinani a vypinani antialiasingu, filtrovani textur, anizotropni filtrovani, vylazovani, ... a to treba i pro kazdou aplikaci zvlastMyslel jsem si to. Ovšem takové věci jako AA,AF,.. bych nechal na aplikaci a pokud už ne hlavně to přejmenoval, protože je to velmi matoucí.
proc? protoze tam prilis nehrozi her, kktere by neoc takoveho vyuzivalyNejen hrami člověk je živ.
co to video?Co je s ním?
Tqaktovaci frekvence monitoru je neco dost jineho nez nastaveni/pretaktovani grafickeho cipu. Ktery standardni ovladaci panel mi to umozni?Nevím co u ATI ale u nVidie jde pužít standartní nvidia-settings a nebo použít komunitní nvclock (má i grafické frontendy v GTK a QT)
A jake jsou na linuxu kodeky s podporou HW akcelerace? ty pololegalne stahovane dll z windows to asi nebudou a ty defaultni v ffmpegu asi taky ne, ze?Budete se divit, ale i ty pololegalne stahovane dll z windows ji podporují. Jinak teda samozřejmě neznám kompletní výčet ale u mě fungovalo i DivX,Theora či MPEG2. A předpokládám že HW akceleraci videa podporuje většina kodeků na Linxu.