Hlavní navigace

Co je to "upstream"

Sdílet

Adam Štrauch 16. 4. 2012

Slovo upstream se v článcích o svobodném softwaru objevuje často. Označuje místo, kde probíhá vývoj projektu nezávisle na potřebách jednotlivých distribucí. Tato definice nemusí být úplně správná a možná najdete mnohem lepší, v takovém případě se o ní klidně podělte v diskusi. 

Náhodou se mi podařilo narazit na blogpost Saliha Emina, který definoval upstream jako „A FOSS project with an active and robust peer-review process“ což by se dalo přeložit jako „Svobodný projekt s aktivním a robustním procesem vzájemného hodnocení“. Salih naráží na to, že bez důkladné kontroly kódu, který do repositáře vstupuje, nejde říct, že tenhle repositář je upstream a balíček v distribuci vedle něj figuruje jako downstream. V diskusi pak uživatelé píší, že kontrola není to nejdůležitější a že upstream je místo, kde se sdílí kód s ostatními nezávisle na distribuci.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 4. 2012 17:47

  Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

  Nevím odkud ten výraz přišel, ale už v roce 2001 se v komerčním SW běžně používal k označování "hlavní vývojové verze". Možná, že se jedná o výraz vymyšlený někým okolo FOSS, ale používá se i u komerčního SW, který má řadu verzí. Typyckým příkladem, odkud ten termín znám, jsou ERP systémy. Upstream je ta hlavní "standardní" verze a downstream jsou veškeré ty customizované verze pro jednotlivé zákazníky. Ale možná je to opravdu jen převzatý hype word, který zní lépe než "base" nebo "vanilla" :-)

 • 17. 4. 2012 0:13

  Poborskiii (neregistrovaný) ---.250.broadband9.iol.cz

  Tak třeba pro KDE je upstreamem Qt. Např. když se reportují v KDE bugy, tak je to občas označeno jako UPSTREAM, čímž je míněno, že je to bug v Qt (nebo i v nějaké jiné knihovně) a ne v KDE, a musí se to reportovat tam. Podobně to vídám i u dalších platforem. Čili to nemusí být vztaženo jen k distribucím.

 • 17. 4. 2012 8:48

  olin (neregistrovaný) 77.48.97.---

  Taky nevim, co z toho delaji. Upstream je cokoliv, co pouzivam. Downstream je presne opacny pohled - upstream se na me kouka jako na downstream.

  Distribuce - upstream jsou jednotlive projekty (kernel, X, Qt, KDE, Gnome...), downstream jsou distribuce

  Vyvoj nejakeho SW - upstream jsou jednotlive knihovny, downstream je ten SW

  Nevidim problem.