Hlavní navigace

Co má společného Postel, IETF a dnešní Internet

12. 7. 2017

Sdílet

Ve dnech 16. – 21. července 2017 se v Praze bude konat konference IETF 99. Petr Špaček se na blogu CZ.NIC rozepisuje o tom, proč je standardizace velmi důležitá, zejména pro současný, rychle se rozvíjející internet. Standardy dnes využívají slavný Postelův princip, který říká: Implementace musí být konzervativní při odesílání a liberální při příjmu.

Internet se stále vyvíjí velmi rychle a nové změny vyžadují také nové standardy. Žádná pracovní skupina IETF (celkem je jich 126) se dnes nemůže vyhnout aplikaci Postelova principu a problémů z něho vyplývajících. Má být konkrétní vlastnost protokolu pevně daná a striktně vyžadovaná, což může zpomalit či znemožnit jeho další vývoj? Nebo má určitá část protokolu záměrně zůstat volnější, otevřít dveře aplikaci Postelova principu a umožnit překotný vývoj za cenu rizika nekompatibilních rozšíření?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.