Hlavní navigace

Co se skrývá za (dementovaným) zpoplatněním Wi-Fi?

Sdílet

Petr Krčmář 19. 1. 2015

Minulý pátek rozbouřila vody zpráva o tom, že Ministerstvo průmyslu a obchodu hodlá zpoplatnit pro komerční účely některá nelicencovaná pásma používaná ke stavbě bezdrátových spojů. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek pak na celou věc rychle zareagoval a skrz DVTV prohlásil, že zpoplatnění WiFi nedovolí a žádný takový návrh z jeho resortu na vládu neodešel a neodejde.

Přesto celá kauza způsobila mnoho rozruchu a debata o ní už byla nastartována. Celý problém podrobně na Lupě rozebírá Jiří Peterka, který za případem vidí zejména konkurenční boj, ale také snahu zabránit tomu, aby se na bezlicenčním principu otevírala další nová frekvenční pásma. Nakonec se ale vše provalilo dříve, takže ministerstvo změnilo plány a tvrdí, že se nic podobného dít nebude.

Teď je ale nutné ještě pohlídat, jak přesně bude vypadat to, co skutečně odejde do vlády. Aby nakonec nedošlo jen k vynechání onoho bodu, který explicitně zmiňuje zpoplatnění bezlicenčních pásem. A nezůstalo vše ostatní, včetně apelu na využívání bezlicenčních pásem jen tehdy, pokud „nedojde k narušení volné soutěže a diskriminaci“. Zdůrazněme si, že jakmile by vláda takovýto materiál přijala, ČTÚ by se v něm obsaženými principy musel řídit, a to vlastně ihned.
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.