Hlavní navigace

Creator CI20: deska s dvoujádrovým MIPS za 65 dolarů

5. 12. 2014

Sdílet

Nejen procesory ARM živ je segment SoC a architektura MIPS začíná postupně také vystrkovat růžky. Zatím jsme procesory MIPS mohli vídat hlavně v různých Wi-Fi routerech a specializovaných zařízeních. Společnost Imagination Technologies ale nyní představila vývojářskou desku Creator CI20, která má univerzální použití a je na ní možné provozovat Linux a Android.

Deska obsahuje dvoujádrový procesor MIPS32 na 1,2 GHz, 1 GB RAM, grafický akcelerátor, zvukovou kartu, spoustu GPIO, USB, I2C a další součásti. K síti se počítač připojí pomocí 10/100 Ethernetu, 802.11 b/g/n Wi-Fi a Bluetooth 4.0. Velmi zajímavá je také cena: 65 dolarů.

Možnosti jsou velmi široké, grafická karta nabízí OpenGL 2.1 a hardwarové dekódování H.264/VP8 videa na video výstup, který může mít až 2K rozlišení. Na Creatoru je možné provozovat Linux (například Debian 7) nebo Android 4.4. Že by mělo Raspberry Pi silnou konkurenci?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.