Hlavní navigace

Čtyři rozšíření Chrome ohrožují půl milionu uživatelů

17. 1. 2018

Sdílet

Server SecurityAffairs upozorňuje na další ohrožení bezpečnosti uživatelů přes rozšíření jejich prohlížečů. Mezi rozšířeními pro prohlížeč Chrome totiž byla objevena čtyři, která jsou vzdáleně řízena a mají schopnost spouštět libovolný kód. Jedná se o:

  • Change HTTP Request Header
  • Nyoogle – Custom Logo for Google
  • Lite Bookmarks
  • Stickies Chrome’s Post-it Notes

Rozšíření samotná neobsahují žádný škodlivý kód, ale žádají o oprávnění „unsafe-eval“, které jim pak dovoluje zpracovávat JSON a spouštět libovolný javascriptový kód. Rozšíření se pomocí funkce update_presets() připojují na řídicí server change-request[.]info, od kterého očekávají příkazy. Jakmile je příkaz přijat, otevře se WebSocket tunel na stejnou doménu a počítač oběti je pak používán jako proxy.

Podle dosavadních pozorování se zdá, že jsou napadené počítače zneužívány k navštěvování reklamních webů, kde simulují uživatelské akce související s reklamou. Tato rozšíření má nainstalováno přibližně půl milionu uživatelů. Zajímavé je, že se rozšíření brání odhalení tím, že pokud uživatel spustí ladicí nástroje prohlížeče ( chrome://inspect/ nebo chrome://net-internals/), prohlížeč přestane dočasně se svou aktivitou, aby jeho kód nebyl ve stránce vidět.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.