Hlavní navigace

CZ.NIC distribuuje první routery Turris

17. 3. 2014

Sdílet

Sdružení CZ.NIC začalo v těchto dnech prvním zájemcům distribuovat routery zvané Turris, které mají zároveň sloužit jako sondy pro odhalování internetových bezpečnostních hrozeb. Cílem je, aby takto rozdané sondy sbíraly na mnoha různých místech sítě data, která pak umožní sledovat současné hrozby nebo probíhající útoky.

O celém projektu jsme vám před časem přinesli rozhovor: Tvůrci routeru Turris: nechceme lidem koukat přes rameno.

Jiří Peterka je jedním z lidí, kteří mají Turris už k dispozici a ve svém článku na Lupě podrobně popisuje první zkušenosti s tímto zařízením. Stejným způsobem si pak můžete sami ‚hlídat‘ svou bezpečnost. Sami se ujistit, zda počítače ve vaší síti nedělají něco, o čem třeba nevíte, či co si dokonce nepřejete. I když takováto kontrola není úplně jednoduchá. Ale třeba právě k tomuto účelu vzniknou časem specializované nástroje. Samotný router Turris je pro jejich nasazení dobře připraven.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 3. 2014 9:14

  František Koudelka (neregistrovaný)

  Škoda, že není možné si router pořídit na vlastní náklady bez sledovacích funkcí. HW výbava je velmi hezká.

 • 18. 3. 2014 12:20

  j (neregistrovaný)

  Za 10k by te nepresla chut? Za to koupis hodne dobryho mikrotika a SW si to doho muzes dat stejnej (bez toho smirovani).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.